İstanbul’da kadınlar, 8 Mart’ı, ‘Savaşa, OHAL’e, cinsiyetçiliğe karşı emeğimiz, kimliğimiz ve özgürlüğümüz için direniyoruz’ şiarıyla Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda kutlayacak. ‘Kadınların en güvenli yeri mücadeledir’ diyen 8 Mart Koordinasyonu Sözcüsü Şenay Kumuz, ‘Renklerimizle alandaki yerlerimizi alalım’ çağrısı yaptı

İstanbul’da kadınlar “Savaşa, OHAL’e, cinsiyetçiliğe karşı emeğimiz, kimliğimiz ve özgürlüğümüz için direniyoruz” şiarıyla, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mitinginde bir araya gelecek. 4 Mart Pazar günü saat 13.00’te Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda yapılacak mitinge, kadınlar hummalı bir şekilde hazırlık yapıyor. Barış temalı mitingde, kadınlara ve çocuklara yönelik artan cinsel saldırı ve şiddet politikası kınanacak. Kadınlar, Olağanüstü Hal (OHAL) ve Kanun Hükmünde Kararnamelere (KHK) karşı itirazlarını dillendirecek.

Semt semt bildiri dağıtımı yapan kadınlar, hayatlarının cendere altına alınmasına karşı kadın mücadelesinin önemine dikkat çekerek “8 Mart sensiz olmaz” diyor. Öte yandan İstanbul dışında Kocaeli, Edirne ve Tekirdağlı kadınlar da 8 Mart’ı çeşitli etkinliklerle kutlamaya hazırlanıyor.Image result for Şenay Kumuz,

‘Feminist Gece Yürüyüşü’nde bir araya gelecek’

Kadınlar, miting dışında 8 Mart Perşembe akşamı da Taksim Fransız Kültür Merkezi önünde toplanarak Feminist Gece Yürüyüşü’nde bir araya gelecek. “Hayatlarımız, mücadelemiz, isyanımız feminizm” sloganıyla Tünel’e kadar morlarıyla yürüyecek olan kadınlar, yapacakları açıklama ardından Ritim Kolektif’in ezgileriyle gece boyunca isyanlarını haykıracak.

8 Mart Koordinasyon Sözcüsü Şenay Kumuz, yapılacak miting, eylem ve etkinliklere ilişkin bilgi verdi.

‘Özgürlüğümüz için direniyoruz’

4 Mart’ta yapılacak miting için İstanbul Valiliği ile görüşüldüğünü aktaran Kumuz, programın içeriğine dair şu bilgileri paylaştı: “4 Mart Pazar günü Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda olacağız. Mitingde konuşmacılar olacak. Bu konuşmacılar arasında KHK’li kadınlar, grevleri yasaklanan kadınlar, kadın vekiller ve tabi ki müziğimiz olacak. Her şeyden önce kendi şiarlarımızla kendi sözümüz ve taleplerimizle alanda olacağız. Her yıl olduğu gibi bu yıl da gündüz saat 11.00’de Bakırköy Dikilitaş’ta toplanacak ve saat 12.00’de yürümeye başlayacağız. Mitingimize ‘Savaşa, OHAL’e, cinsiyetçiliğe karşı emeğimiz, kimliğimiz ve özgürlüğümüz için direniyoruz’ şiarıyla saat 13.00’de başlayacağız.”

‘En güvenli yer mücadele’

OHAL koşullarının bir an önce ortadan kalkması, savaşın olmadığı, kadınların şiddete uğramadığı ya da hukuki haklarının gasp edilmediği özgürce yaşanabilecek bir ülke temennisiyle alanların doldurulması gerektiğine vurgu yapan Kumuz, “Bunu gerçekleştirebilmek için de ne olursa olsun mücadeleden vazgeçmeden, iki kadın üç kadın hiç fark etmez, bulunduğumuz her yerde başta barış olmak üzere taleplerimizi dile getirmekten vazgeçmeyelim. Mücadelenin en güvenli yer olduğunu bilen biz kadınlar tüm renklerimizle 8 Mart alanlarındaki yerlerimizi almalıyız” diye çağrı yaptı.

MA / Necla Demir

Author: Merkez