HABER MERKEZİ  – AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, ateşkesin “Suriye’nin tamamında” uygulanması için Rusya, Türkiye ve İran’ı, gerekli adımları atmaya çağırdı.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) Suriye’ye ilişkin aldığı “insani ateşkes” kararının derhal uygulanması gerektiğini söyledi.
Mogherini, sabah gerçekleştirilen AB Dışişleri Konseyi Toplantısı’nın ardından Ürdün, Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Fas ve Filistin olmak üzere bölge ülkelerinden altı dışişleri bakanı, Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt ile görüşmesinin ardından basına açıklamalarda bulundu.
Arap Birliği ile AB’nin, İsrail-Filistin sorununa ilişkin benzer bir tutuma sahip olduğuna dikkati çeken Mogherini, tarafların İsrail-Filistin sorununun ancak Doğu Kudüs’ün Filistin’in başkenti olacak şekilde iki devlet perspektifiyle çözülebilineceği konusunda mutabık kaldığını aktardı.
AB Dışişleri Konseyi’nde ise, gündem maddesi olmamasına rağmen Suriye’deki mevcut durumu ele aldıklarını kaydeden Mogherini, “BMGK’nın aldığı ateşkes kararının derhal ve tam uygulanmasını bekliyoruz” ifadesini kullandı.
RUSYA, İRAN VE TÜRKİYE’YE MEKTUP
Mogherini, AB’nin BMGK kararına büyük önem atfettiğini belirterek, “Bugün Astana süreci garantörleri olan Rusya, İran ve Türkiye’nin dışişleri bakanlarına ateşkesin derhal başlatılması ve tam uygulanması için bir mektup göndereceğim” diye konuştu.
“Beklediğimiz her dakika insanlar ölüyor” diyen Mogherini, tüm tarafların gerginliği artırma yerine azaltmaya odaklanması gerektiğini vurguladı.
Reuters ajansı, bir kopyasını elde ettiği mektuptaki ifadeleri şöyle aktardı:
– Mogherini, Rusya, İran ve Türkiye’nin dışişleri bakanlarından Doğu Guta’da ateşkes sağlanmasını ve kuşatma altındaki bölgelere yardımların ulaşmasını sağlamalarını istedi;
– Bu üç ülkeye ‘Suriye’nin tamamında, en az 30 gün boyunca savaşa hakiki bir insani ara verilmesi’ çağrısı yapıldı;
– Mogherini Rusya, Türkiye ve İran’ı, ‘savaşın durması, Suriye halkının korunması, acil insani erişimin ve tıbbi tahliyelerin hayata geçirilmesi için tüm gerekli adımları atmaya’ çağırdı;
 – AB Dış Politika Şefi, ateşkesin BM liderliğindeki barış görüşmelerinde ilerleme kaydedilmesine bir olanak tanıyacağını belirtti.    (MA)

Author: Merkez