Türkiye’de sermayenin hükümeti olduğunu açık dille belirten AKP, halkın kullandığı elektrik fiyatlarını dörde katlayacak adımlar atıyor. Şu an evlere uygulanan elektrik kilowat saat başı fiyatlar 45 kuruş iken, RES’lere 15 yıllık alım garantisiyle verilen kilowat başı saat ücretinin 1.46 lira olması, kısa sürede elektrik ücretlerinin en az 2 lira seviyesine çıkacağını gösteriyor

Rüzgâr Enerji Santralleri (RES) için 15 yıllık alım garantisi veren AKP, doğal yaşamı ve deniz ekosistemine son darbenin vurulma adımını başlattı. Başbakan Binali Yıldırım’ın Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşme sonrası Alman enerji tekeli Siemens’in Türkiye’de RES tekeli olma yolunda hızlanacağı bekleniyor. Siemens, AKP’nin havuz şirketleri olan Kalyon Holding ve Türkerler Holding ile RES inşaları için Gamesa adıyla bir konsorsiyum oluşturdu ve Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) için kullanım hakkı sözleşmesi imzaladı. Geçen yıl 3 Ağustos’ta gerçekleştirilen YEKA ihalesine dünyanın en büyük türbin üreticilerinin de aralarında bulunduğu 8 konsorsiyum katılmış ve ihalede kilovatsaat başına 3.48 cent yani 1.46 TL ile en düşük teklifi Kalyon-Türkerler-Siemens’in oluşturduğu Gamesa konsorsiyumu vermişti. Bu durumda yakın gelecekte elektrik fiyatlarının artacağını göstermekte.

İlk adımda 1000 adet RES!

Kalyon Holding Enerji Grup Başkanı Murtaza Ata, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Kalyon-Türkerler-Siemens Gamesa konsorsiyumu YEKA kullanım hakkı sözleşmesini imzalandıklarını söyledi. 15 yıllık alım garantisi süresinin başladığını dile getiren Ata, “Türbin fabrikasının kurulumu iki yıl sürecek. İlk türbinler üretilir üretilmez elektrik üretimine başlayacağız. Bu da 2020’nin ilk çeyreğine denk geliyor. Sözleşmenin imzalanmasıyla 50 milyon dolarlık teminat mektubu işleme konuldu. 2022’nin ikinci çeyreğine kadar bin megavatı tamamlamış olacağız” diye konuştu. Ata, santrallerin kurulacağı yerleri belirlediklerini ve 3 ay içinde bölgelerin bakanlığa bildirileceğini ve Trakya’da üç ayrı santralde 700 megavat, Sivas’ta 250 ve Eskişehir’de 50 megavat olmak üzere toplam bin megavatı tamamlamayı planlıyoruz” diye açıklamalarda bulundu.

Elektrik fiyatları dörde katlanacak!

Türkiye’de sermayenin hükümeti olduğunu açık dille belirten AKP’nin halkın kullandığı elektrik fiyatlarını dörde katlayacak adımları attığını izliyoruz. Şu an evlere uygulanan elektrik kilowat saat başı fiyatlar 45 krş iken, RES’lere verilen 15 yıllık alım garantisinde kilowat saat ücretinin 1.46 lira olması kısa süre içinde halkın elektrik ücretlerinde kilowat başı ücretin en az 2 lira seviyelerine çıkacağına işaret ediyor. Trakya’da 700 MW RES demek en az 700 adet devasa büyüklükte kanatlara sahip dev yapıların yok edilme sürecine girilmiş olan Trakya’nın idam fermanı gibi. RES’lere verilen alım garantileri ve fahiş fiyatlarla alım yapılacak olması, çok büyük bir yağmanın başlatıldığını gösteriyor. Çeşme’den başlayıp Bozcaada, Gökçeada ve Çanakkale deniz içlerinin binllerce RES’le doldurmaya hazırlanan AKP, tüm canlı yaşamı tehdit eden politikalarına ara vermeden devam ediyor.   (demokrasi69.)

EKOLOJİ SERVİSİ

Author: Merkez