İZMİR – İzmir’de partisinin düzenlediği etkinlikte konuşan HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, “Bu önümüzdeki iki yıl bizim için çok çetin geçecek. Bir şekilde siyasi kaderimizde önemli bir dönüm noktasını arkada bırakacağız” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü “Beraber, daha güçlü bir mücadele” şiarıyla başlattığı halkla bir araya gelme etkinlikleri kapsamında Bornova’ya bağlı Çamkule Mahallesi’nde halkla buluştu. HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü’nün de olduğu toplantıya çok sayıda yurttaş katıldı. Açılış konuşmasını yapan HDP İzmir İl Başkanı Çerkez Aydemir, halkla daha fazla bir araya gelmeyi sürdüreceklerini söyledi.
‘ÖNÜMÜZDEKİ 2 YIL ÇETİN GEÇECEK’
Ertuğrul Kürkçü, HDP’nin 11 Şubat’ta gerçekleştirdiği kongresinden sonra halkla buluşmaları daha fazla sıklaştıracaklarını söylerken, iktidarın halk üzerinde uyguladığı baskıyı beraber aşacaklarını dile getirdi. Gelinen süreçte kendilerinin de halkın da yargıdan hukuki bir sonuç alamayacaklarını çok iyi gördüklerini belirten Kürkçü, “Bu önümüzdeki iki yıl bizim için çok çetin geçecek. Bir şekilde siyasi kaderimizde önemli bir dönüm noktasını arkada bırakacağız. Çünkü Türkiye özellikle hileli referandum sonrasında rejim bakımından yeni bir aşamaya girdi. Türkiye’nin 100 yıllık parlamento geleneğini ayaklar altına alarak kendi elindeki gücü ve yetkiyi, yeni icat edilmiş, uyduruk bir hükümdarlığa devretmek konusunda irade kullanarak, bir Anayasa değişikliği gerçekleştirdiler” dedi.
 ‘BİRLEŞİK ORTAK MÜCADELE YÜRÜTME KARARLILIĞINDAYIZ’
Yeni rejimin içerde ve dışarıda savaş üzerinde şekillendiğini kaydeden Kürkçü, “Biz böyle bir rejimin tesis edilmesine karşı toplumun demokrasi, adalet, eşitlik ve özgürlük isteyen diğer kesimleri birleşik ortak mücadele yürütme kararlılığındayız. Bu mücadele en önemli dayanağı Türk ve Kürt halklarının özgürlük mücadelesidir. Kürt halkının özgürlük mücadelesi Türkiye’de olsun, Suriye’de olsun, İran’da olsun, Irak’ta olsun bütün demokrasi mücadelelerinin kaynağıdır” dedi.
‘HDP’NİN HALKLAR İÇİN ÖNEMİNİ ÇOK İYİ BİLİYORLAR’
Demokrasinin kapılarının açıldığında ülkedeki tüm ezilenlerin bir araya geldiğini vurgulayan Kürkçü,  7 Haziran’ı hatırlatarak, “Nüfusun yüzde 13’ünü demokrasi çatısı altında birleştirdiğimizde baskıcı hakimiyet rejim bir anda çöktü” dedi. “O yüzden HDP’nin halklar için Türkiye ve Ortadoğu için önemi çok büyük” diyen Kürkçü, “Bunu bizden ve halkımızdan daha çok Türkiye’yi yönetenler biliyor. O yüzden ellerinde kazma, balta, tüfek, bomba ve tankla Kürt halkının, Türkiye halklarının hareket alanlarını daraltmak, partimizi mahkum etmek için ellerinden geleni arkalarına koymuyorlar. Ama 3 yıldır bu baskı rejiminin bilançosu ortaya konduğunda kendileri de televizyonlarda açıkça söylemek zorunda kaldılar ki, ‘Biz her şeyi yaptık, hala HDP’nin gücünü koruduğunu görüyoruz’ ya da anket şirketleri diyor ki; ‘HDP ceketini assa yüzde 15 oy alır’ ama bu bize yetmez” şeklinde konuştu.
‘AMACIMIZ PARLAMENTODA KALMAK DEĞİL’
Artık amaçlarının parlamentoda yer almak değil, yeni demokratik bir rejimi yeni baştan kurmak olduğunu dile getiren Kürkçü, parlamentonun kendisini inkar ettiğini aktardı. Kürkçü, CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasından sonra adalet yoluna düşmesi gerekirken adaletsizliğin yolunu açmayı sürdürdüğünü söyledi. Demokrasi mücadelesinde başarılı olamamaları halinde sadece sıradan bir hükümet değişikliği olmayacağını cümlelerine ekleyen Kürkçü, AKP’nin toplumu, inancı, fikri, cinsiyeti, yaşam tarzı ve davranış tarzıyla beraber bambaşka bir insan olmaya zorlayacağının altını çizdi.
(MA)

Author: Merkez