Avusturya Federal Parlamentosu’nda hükümetin, Efrîn’de gerçekleşen sivil katliam karşısında harekete geçmesini isteyen bir karar tasarısı kabul edildi. Karar insani yardımların sağlıklı bir şekilde ulaştırılması ve sivil halkın güvenliğinin sağlanmasını kapsıyor.

Tasarının ön metninde 700 bin sivilin Efrîn’de yaşadığı, 400 bin kişinin ise Suriye farklı bölgelerinden gelen ve savaştan kaçan mülteciler olduğu belirtildi.

Türk devletinin saldırılarının sonucu sivil halkın her geçen gün durumunun daha da zorlaştığı bilgisi de metinde yer aldı.  Oylamada tasarının 2 önerisi kabul edildi.  Birinci öneride federal hükümetten özellikle de Avrupa Entegrasyon ve Dış İlişkilerden Sorumlu Federal Bakandan BM, AB, uluslararası örgütler ve bölge ülkeleriyle geliştirdiği ikili temaslarda sivil halka yardımların ulaştırılmasının aciliyetine vurgu yapması istendi.

İkinci öneri de federal hükümetten bütün gücünün ortaya koyarak bir ateşkesin yapılması, sivil halkın güvenliğinin sağlanması, özellikle de azınlıkların korunması için çaba sarfetmesi istendi. Öneri çerçevesinde insani bir felaket meydana gelmeden bir koridorun açılması için de harekete geçmesi çağrısı yapıldı.  Tasarıyı parlamenterler Dr. Reinhold Lopatka, Andreas Schieder, Roman Haider, Dr.Stephanie Krisper, Dr. Alma Zadic hazırladı.   (krdnews)

Author: Merkez