ANKARA – Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, eylemlerinin 186’ncı haftasında İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan 6 cezaevindeki 20 kalp hastasının durumuna dikkat çekerek, koşulların iyileştirilmesini istedi.

Hasta  Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, eylemlerinin 186’ncı haftasında  İç Anadolu Bölgesi’ndeki cezaevlerinde bulunan 20 kalp hastası tutuklunun durumuna dikkat çekti. İnsan Hakları Derneği Ankara Şube binasında yapılan toplantıda konuşan İHD Ankara Şubesi Cezaevi Komisyonu üyesi Nuray Çevirmen, hapishanelerde sağlığa erişim imkanlarının kısıtlı olması, hastaneler ile hapishanelerin arasında uzun mesafelerin olması, revir ve hastane sevklerinin yapılması gibi birçok sorunun bulunduğunu belirtti.
Özellikle acil müdahalenin çok önemli olduğu kalp hastalarının yaşamlarının sürekli tehlikede olduğunu ifade eden Çevirmen, bu hafta 20 kalp hastası mahpusun durumuna dikkat çekeceklerini söyledi. Çevirmen, İç Anadolu’da bulunan cezaevlerinin ve buradaki kalp hastalarının durumları hakkında şu bilgileri verdi:
“ *Bolu F Tipi Cezaevi ;
Refik Sünkür: Kalbindeki ritim bozukluğundan dolayı anjiyo yapılmış ve konulan teşhis sonucunda 06 Ağustos 2015 tarihinde Abant İzzet Baysal Üniversitesi Hastanesinde kalbine pil takılmıştır. Çekilen eko sonucunda kalbinde triküspit yetmezliği teşhisi konulmuş. Çarpıntıları var. Kalp pili taşıyor olmasından dolayı 6 ayda bir düzenli olarak kontrole götürülmesi gerekiyor.
Hasan Alkış: Açık kalp ameliyatı olmuş ancak kalp yetmezliği sorunu devam etmektedir.
Hasan Şaşmaz: Kalp hastasıdır.
Rıdvan Tanış: Kalbinde ritim bozukluğu var.
Nesip Aslankılıç: Kalp yetmezliği var. 2008 yılında açık kalp ameliyatı olmuş. Ardından 3 kez kalp krizi geçirmiştir. Doktorlar tam teşekküllü bir hastane de yatması gerektiğini belirtmişler. Ağrı’daki tam teşekküllü bir hastanede  yüzde 65 cezaevinde kalamaz raporu verilmiştir.
Abdulhamit Babat: Kalp hastasıdır, 2015 Mart ayında anjiyo olmuş, düzenli olarak kan inceltici ilaç kullanıyor. Kalp çarpıntıları devam ediyor, bazı anlarda geceleri çarpıntıdan dolayı uykudan uyanıyor, nefesi kesiliyor, boğuluyor gibi hissediyor.
Abdulvahap Kavak: Koroner kalp rahatsızlığı var. Kalbinin üç damarında, beş yerde kısmi tıkanmalar var. Bir damarda stend var, iki damarda, ikişer yerde yüzde 20 ve 30 tıkanmalar vardır. 2016 Mart ayında anjiyo olmuştur.
Bedri Akın: Kalp yetmezliği var.
*Eskişehir Cezaevi’nde bulunan Hadi Elçiçek ve Muhip Kerinç Kalp hastasıdır.
*Kayseri Bünyan T Tipi Hapishanesi;
Yaşar Alat: Kalp duvarlarında kalınlaşma var.
Sedat Avcı: Kalp hastasıdır. Ekim 2017’de Bolu’dan Kayseri’ye sevk edilirken ring aracında kalp krizi geçirmiş. İzzet Baysal Üniversitesi’ne sevk edilmiş ve orada tedavi altına alınmıştır. Kalp için acil olarak ameliyat olması gerekiyor.
Ebedin Abi: Kalp hastasıdır. Kalbinde 5 damarda tıkanma var ve yüksek olan 2 yıl önce yüzde 64’dü. Şu an ne kadar olduğu bilinmiyor.
*Sincan Kadın Cezaevi;
Seval Çadırcı:  Kalp hastasıdır.
Demet Resuloğlu:  Kalp yetmezliği var.
Zeynep Avcı:  Son bir yıldır da kalp ritminde sorun var fakat bunun içinde herhangi bir tetkik ve tedavi yapılmamıştır. Kalp sorunu ailesinin birçok üyesinde de bulunmaktadır.
*Kırıkkale F Tipi Hapishanesi;
Cihat Özdemir; Kalbinde Mitral Yetmezlik ve çarpıntı var.
Salih Gün: Kalp hastasıdır ve anjiyo olmuştur.
Kasım Karataş: Kalp hastasıdır, 2 kez anjiyo olmuştur.
*Tokat T Tipi Hapishanesi;
Serhat Güllü: Kalp kapakçıklarında sorun var ve bu sorunundan dolayı hastaneden verilen ilaçlar iyi gelmiyor.”
 ACİL MÜDAHALE İMKANLARI SAĞLANMALI
Çevirmen son olarak bu hastaların cezaevlerinde acil müdahale imkanlarının gerekli tesis ve cihazlarının sağlanmasını isteyerek, tüm bu sorunlar kalıcı bir şekilde çözülünceye kadar dile getirmeye devam edeceklerini söyledi.  (MA)

Author: Merkez