Ordunun cihatçıların elinde bulunan Harasta’yı kuşatarak bölge ile bağlantısını kestiği, ayrıca Misraba kasabasını da ele geçirdiği belirtildi.

Şiddetli çatışmalar ve hava bombardımanın sürdüğü Suriye’nin başkenti Şam yakınlarındaki Doğu Guta’daki Suriye ordusunun ilerlediği bildiriliyor.

Suriye ordusundan yapılan açıklamada, ordunun cihatçıların elinde bulunan Harasta’yı kuşatarak bölgenin kilit kasabası Duma dahil Doğu Guta’nın diğer kısımlarıyla bağlantısını kestiği belirtildi. Ordunun ayrıca Misraba kasabasını da ele geçirdiği belirtildi.

İNSAN HAKLARI GÖZLEMEVİ: ANA OTOBAN ELE GEÇİRİLDİ

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Guta’nın kuzeyi ile güneyi arasındaki bağlantıyı oluşturan ana otobanın da rejim güçlerinin eline geçtiğini belirtti. Gözlemevi’nden bir temsilci, “Rejim güçleri böylece Doğu Guta’yı üçe bölmüş oldu: Duma ve çevresi, batıda Harasta ve güneydeki diğer kasabalar” değerlendirmesini yaptı.

CİHATÇILAR YALANLADI

Ancak Doğu Guta’daki cihatçı gruplar bu haberleri yalanladı. Bölgedeki iki gruptan Ceyş El İslam’ın sözcüsü Hamza Birgadar, Mesraba’daki saldırıyı püskürttüklerini, Harasta ve Duma ile iletişimin kopmasının söz konusu olmadığını iddia etti.

Öte yandan Cuma akşamı, Nusra Cephesi’nin bazı mensupları ve aileleri, anlaşmalı olarak bölgeden tahliye edildi. Doğu Guta’da varlığı etkisiz olan El Nusra’ya tepki gösteren diğer gruplar ise kendilerinin böyle bir anlaşma yapmadığını açıkladı.

SİVİLLER KUŞATMA ALTINDA

Bölgede kapana kısılan sivillerin sıkıntıları da sürüyor. Bölgede tüm ürünlerin fiyatlarının en az üç kat arttığı bildiriliyor. Yardım konvoyları ise kısa ateşkeslerden yararlanarak gıda dağıtımı yapmaya çalışıyor.

Birleşmiş Milletler, tıbbi malzemelerin ise Suriye hükümeti tarafından konvoylardan alındığını bildiriyor. Duğu Guta’da hizmet veren tıbbi yardım örgütleri de, hükümet bombardımanlarında klorin gazı kullanıldığına dair vakalar rapor etti.

2013’ten bu yana cihatçı grupların elinde bulunan ve son üç haftadır Suriye ordusu tarafından bombalanan Doğu Guta’da 250’si çocuk en az 975 sivilin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor. (Deutsche Welle Türkçe / Amerika’nın Sesi)  HABER MERKEZİ

Author: Merkez