Suriye savaşının 7 yıllık bilançosunu açıklayan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, 15 Mart 2011’den bu yana 353 bin 935 kişinin öldürüldüğünü kaydetti.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Suriye savaşının 7’nci yıldönümüne üç gün kala yeni bir bilanço yayınladı. Gözlemevi’ne göre, 15 Mart 2011’den bu yana 353 bin 935 kişi öldürüldü. Gözlemevi, kurbanlar arasında 19 bin 811 çocuk olmak üzere 106 bin 390 sivil bulunuyor.
Bu arada BM Çocuk Fonu UNICEF de bir rapor yayınladı. UNICEF’e göre Suriye savaşı bir kaç gün içinde sekizinci yılına girerken, öldürülen çocuk sayısının 2017’de önceki yıla kıyasla ikiye katlandığını belirtti.
UNICEF: ÇOCUK ÖLÜMLERİ İKİYE KATLANDI
UNICEF, “2017 yılında kör ve aşırı şiddet bugüne kadar bilinen en çok çocuğun ölümüne neden oldu. 2016’ya göre yüzde 50 artış yaşandı” dedi.
İnsan Hakları Gözlemevi, Şubat ayından bu yana sadece Doğu Guta’da rejim güçlerinin bombardımanlarında 200’e yakın çocuğun öldüğünü belirtiyor. UNICEF bu veriler ışığında raporunda Ürdün’e sığınan bir Suriyeli çocuk olan Sami’ye yer veriyor. Sami, “Karda kuzenlerimle oyun oynamaya çıkmıştım. Bir bomba düştü. Kuzenimin ellerinin gözlerimin önünde uçtuğunu gördüm. Ben de iki bacağımı kaybettim” diyor
UNICEF bölgesel müdürü Geert Cappelaere, sakat kalan çocukların çok reel bir şekilde gözardı edilme riski ile karşı karşıya olduğuna dikkat çekti. Raporda, Suriye’de 3.3 milyon çocuğun patlayıcı maddelere açık halde olduğunu belirtirken, sadece 2017 yılı içerisinde onlarca okulun bombaların hedefi olduğunu belirtti.   HABER MERKEZİ

Author: Merkez