EFRİN – Antep’in Nizip, Kilis’in Elbeyli ilçeleri ve Hatay’da bulunan mülteci kampları ile İdlip ve Ezaz’da bulunan çoğunluğu El Kaide kökenli El Nusra ve Ehrar El Şam üyelerinin ailelerinden oluşan yaklaşık 170 bin kişinin Efrîn’e taşınma hazırlığının yapıldığı öğrenildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Efrîn’e yönelik saldırıları 54’üncü gününde savaş uçakları ve obüs bombardımanı ile devam ediyor. Kenti savunan Demokratik Suriye Güçleri (QSD) ile TSK ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) adı altında toplanan gruplar arasındaki çatışmalar ise kent sınırına dayandı. Kent merkezinde yaşayan yüz binlerce Efrînli ölüm ile yüz yüze kalırken, TSK denetimine geçen köy ve ilçelere selefi grupların aileleri yerleştirilmeye çalışıldığı belirtildi. Bu kapsamda yaklaşık 170 bin aile bireyinin Efrîn’e getirilmeye hazırlandığı öğrenildi.
170 BİN AİLE GETİRİLİYOR
Daha önce hem Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan hem de Türk devleti yetkilileri tarafından defalarca sivillerin nakli için harekete geçildiği dile getirildi. Bu kapsamda Antep’in Nizip ve Kilis’in Elbeyli ilçeleri ile Hatay’da bulunan mülteci kamplarındaki ailelerin yanı sıra İdlip ve Ezaz’da bulunan ailelerden yaklaşık 170 bin kişinin hazırlandığı kaydedildi.
LİSTELER HAZIRLANDI ÖNCELİK TÜRKMEN GRUPLAR
Söz konusu mülteci kamplarındaki hazırlığın gizli yapıldığı kaydedilirken, ailelerin kamplardan grup grup çıkarıldığı belirtildi. Yine Efrîn’e yerleştirilmesi planlanan aileler için listeler hazırlandığı ifade edilirken, kritik bölgelere ise Türkmen tugayları ve ailelerinin yerleştirilmesinin öngörüldüğü aktarılıyor.
EL NUSRA VE EHRAR EL ŞAM…
Aileler arasında çoğunluğunun El Nusra ve Ehrar El Şam gibi grupların ailelerinin olduğu kaydedilirken, hazırlanan ailelerin önümüzdeki günlerde yerleştirilmeye başlanacağı bilgisine ulaşıldı. Türkiye’nin bununla kendi sınırları içinde bulunan selefi grupları, buraya yerleştirmenin peşinde olduğu kaydedildi.
FIRAT’IN BATISI POLİTİKALARININ SONUCU 
Fırat’ın batısının demografisini Suriye savaşının başından beri değiştirmek isteyen Türkiye, bu güne kadar onlarca yöntem denedi. Hem askeri hem de siyasi yöntemler devreye konurken, bir başarı sağlanamadı. Ancak şimdi alenen selefi grupları aileleri ile birlikte Efrîn’e yerleştirmeye çalışan Türkiye, bölgenin demografik yapısını değiştirerek, Ezaz ile İdlip arasındaki bağlantıyı da sağlamak istiyor.
MA / Nazım Daştan

Author: Merkez