ABD Dışişleri Sözcüsü Heather Nauert, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Minbiç’le ilgili açıklamalarına ilişkin, “Minbiç konusunda henüz anlaşma yok” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun iddia ettiği gibi Minbiç konusunda anlaşma olmadığını duyururken, Suriye’deki ateşkesin Efrin’i de kapsadığını hatırlattı.

ABD Dışişleri Sözcüsü Heather Nauert, “Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu önceki gün ABD ile Minbiç’in YPG’den temizlenmesi konusunda anlaştıklarını söyledi. Sizin de anlayışınız bu yönde mi?” şeklindeki soru üzerine şunları söyledi:

“Bizim yaklaşımımız tam olarak bu değil. Türk hükümetiyle pek çok görüşme yapıyoruz. Hala Türkiye ile bir anlaşmaya varmak için çalışıyoruz.”

‘ATEŞKES EFRİN’İ DE KAPSIYOR’

Efrin’deki TSK varlığını da değerlendiren Nauert, ellerinde TSK’nin kenti kuşattığına dair bir bilgi olmadığını söyledi. ABD’nin Efrin’de olmadığını belirten Nauert, “Ancak bu durum dikkati IŞİD ile mücadeleden kaçırıyor” diye konuştu.

BM tarafından Suriye’de ilan edilen ateşkesin Efrin’i de kapsadığı görüşünü de tekrarlayan Nauert, ABD’nin bu yaklaşımında bir değişiklik olmadığını kaydetti.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Suriye’de YPG’nin Fırat Nehri’nin batısındaki Minbiç kentinden çekileceğini, bundan sonra Minbiç’te güvenliği Türk ve ABD askerlerinin sağlayacağını söylemişti.  (MA)

Author: Merkez