Hükümet partisinin iktidarını tahkim etmek için attığı her adım, istikrarsızlığı biraz daha artırıyor. Bir savaş daha bitmeden, başka bir savaş ihtiyacı kapıya dayanıyor. Seçim yaklaşıyor, hatta erken seçim kendini dayatıyor. Çünkü ekonominin 2019’a kadar beklemeye takati yok. Ama oylar da Efrîn savaşına rağmen bir türlü artmıyor. Üstelik Efrîn’de işler yolunda gitmedi, gitmiyor. Üç saatte bitireceklerdi, günler oldu bitmiyor, bitecek gibi de durmuyor. Uzmanlar bundan sonra TSK’nin kayıplarının daha çok artacağını söylüyorlar. Ekonomi ve Dışpolitikalar Araştırma Merkezi’nin (EDAM) son Efrîn raporunda hükümet bu konuda uyarılıyor.

Efrîn savaşı sürerken, Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu, Irak yönetimi ile Kandil’e karşı yeni bir savaş için anlaştıklarını duyurdu. Irak yönetimi hemen bu açıklamayı yalanladı, ama AKP’nin seçim stratejisi de açıklanmış oldu. Savaş, hamaset, olmasa yine savaş yine hamaset. Ama sistem yama tutmuyor. Ekonomi savaşın yüküne dayanamıyor ve ateşi artıyor. Dolar ve euro almış başını yukarı doğru gidiyor. Cari ödemeler dengesi açık veriyor, savaş masraflarını karşılamak için kamunun son malları da satışa sunuluyor.

Bütün tepkilere rağmen AKP şeker fabrikalarını satmakta vazgeçmiyor. Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Efrîn’in ekonomiye etkisi olmadığını söylüyor, bunu tartışmamak gerektiğini söylüyor. Kolay değil, onbinlerce ÖSO’luya maaş ödemek gerek, onların ailelerine bakmak gerek. Ayrıca Efrîn’de, Güney’de ve Kuzey’de savaşan askerler de eskiden olduğu gibi düz Mehmetçik değil, çatır çatır maaşlarını alan paralı askerler. 3 bin 755 subay, 5 bin 375 astsubay, 13 bin 213 uzman erbaş, 20 bin 595 sözleşmeli er olmak üzere 43 bine yakın paralı asker TSK’de görev yapıyor. “Sözleşmeli erler” en az ilkokul diplomasına sahip, askerliğini yapmış, belli fiziksel niteliklere sahip, 25 yaşını geçmeyen gençler arasından seçiliyor. “Sözleşmeli erler” görev aldıkları bölgelere göre 2254 TL’den 4003 TL’ye kadar aylık maaş alıyor, kendisi ve ailesinin sosyal güvenleri sağlanmış, 7 yıl sonunda üst sınırı 84.000 lira olan tazminat kazanıyor. Savaşın bir bedeli var, bu bedel vergiler aracılığı ile enflasyon yolu ile halka ödetiliyor. Ama kazananlar da var. Milli ve yerli İnsansız Hava Araçları’nı (İHA) devlette satanlar, Kirpi ve bunun gibi zırhlı araçları orduya satanlar da kazanıyor. Hazinede para kalmayınca ÖSO’cuların maaşların ödemek için şeker fabrikaları pazara sürülüyor, para bulmak için kapı kapı geziyorlar. Kapı önünde efelenmelerine bakmayın.

Ankara’da iyi haber alan gazeteciler bir erken seçime kesin gözü ile bakıyorlar. Ancak AKP seçimi garantilemede tarih belirlemek istemiyor. İstenilen oran yakalanmasa, OHAL koşullarında daha çok şiddet kullanarak seçim sath-ı mailine gireceğimiz tahmin ediliyor. Ancak savaş da AKP’yi kurtaramayacak gibi görünüyor.

Ölürsen yaşadın

ÖSO yetkilisi Mustafa Sejari, Twitter üzerinden Efrîn’de ölen ÖSO üyelerinin yakınlarına verilenleri açıkladı.
Sejari’nin aktardığına göre ölen ÖSO üyelerinin eşlerine ve çocuklarına Türkiye vatandaşlığı veriliyor, evli olmayanlarınsa ebeveynleri bu haktan yararlanıyor.

Mustafa Sejari’ye göre ölen ÖSO üyelerinin yakınlarına 30 bin lira verilirken, kalıcı sakatlığı olanlaraysa 15 bin lira veriliyor.
Ayrıca kalıcı sakatlık yaşayanlar vatandaşlıktan yararlanırken, ölen ÖSO üyelerinin ailelerine barınma imkânı sağlanıyor.
Efrîn savaşını TSK ve ÖSO birlikte yürütüyor.      (demokrasi76)

Halil Dalgakıran/Ankara

Author: Merkez