BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Shamdasani, ‘Afrin’den hava ve kara saldırılarına bağlı olarak yaşanan sivil ölümlerle ilgili son derece endişe verici haberler alıyoruz’ dedi.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR) sözcüsü Ravina Shamdasani, “Afrin’den hava saldırıları ve kara saldırılarına bağlı olarak meydana gelen sivil ölümler ve yaralanmalarla ilgili son derece endişe verici haberler alıyoruz” dedi.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre, Shamdasani, Suriye’deki durumla ilgili soruları yanıtladı. Shamdasani, Afrin’de insani durumun kötüleştiğini belirterek kentteki tek tam tıbbi teçhizatlı hastanenin yaralıların akınına uğradığını söyledi.

SİVİLLER KORUNMALI

Sözcü Shamdasani, çatışmaların yaşandığı Afrin’de, sivillerin öldürülme, yaralanma, kalkan olarak kullanılması gibi tehlikeler içerisinde olduğunu belirtti.

Afrin’de sivillerin tahliyesi için tarafları gerekli önlemleri almaya davet eden Shamdasani, “Afrin’den ayrılmak isteyen sivillere izin verilmeli. Afrin’de kalan siviller de korunmalı” diye konuştu.

Shamdasani, kentte yaşanan su sıkıntısına da dikkat çekerek, “Kaynaklarının Türk tarafından yönetilen güçler tarafından kontrol edilmesi nedeniyle ciddi bir su sıkıntısı var” diye konuştu.

UNICEF: AFRİN’DE ÇOCUKLAR ÖLÜYOR

BM Çocuk Fonu (UNICEF) de Afrin’den gelen raporlar doğrultusunda bölgede başlayan çatışmalarda düzinelerce çocuğun öldüğünü ve yaralandığını açıkladı.

Kentte yaşanan su sıkıntısına da dikkat çeken UNICEF, görüştüğü uzmanlara sağlıksız içme suyu nedeniyle 250 bin kişinin hastalanma riski taşıdığını belirtti.

EN AZ 20 SİVİL ÖLDÜ

Bu arada Suriyeli Kürt güçler, Türkiye’nin Afrin’deki bombardımanı ve hava operasyonlarında en az 20 sivilin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Suriye Demokratik Güçleri sözcüsü Redur Halil, Türk güçlerinin Eşrefiye mahallesine yönelik bombardımanında 30 kişinin yaralandığını söyledi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de, ölü sayısını 18 olarak açıkladı. Grup, Afrin sokaklarında yatan 4 kişinin cansız bedeninin videosunu yayınladı. (Amerika’nın Sesi)

HABER MERKEZİ

 

Author: Merkez