Partisinin kongresine katılmak için yarın Diyarbakır’a gelecek olan AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’dan bir beklentilerinin olmadığını söyleyen Diyarbakırlılar, Efrin saldırılarının bir an önce son bulması gerektiğini dile getirdi.

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, yarın Diyarbakır’da gerçekleştirilecek partisinin 6’ncı olağan il kongresine katılacak. Erdoğan’ın gelişi öncesi kongrenin yapılacağı Seyrantepe Kapalı Spor Salonu etrafında şimdiden yoğun güvenlik önlemleri göze çarparken, Diyarbakır halkına Erdoğan’ın kente gelişini sorduk. Temel gündemi Efrin’e dönük katliam girişimi olan Diyarbakır halkı, Efrin saldırısının bir an önce son bulması çağrısı yaptı.
‘KONGREYE KİMSE GİTMEZ’
Cumhurbaşkanı’ndan bir beklentisi bulunmadığını dile getiren 53 yaşındaki Veysi Savcı, Diyarbakır’da vereceği sözlerin Diyarbakır’da kalacağını belirtti. AKP kongresine katılımın çok düşük olacağını söyleyen Savcı, “Burada ona inanmak isteyen çok küçük bir kitle oraya gidebilir. Kitleyi kalabalık göstermek için dışarıdan insanlar getireceklerine inanıyorum. Diyarbakır halkından bir teveccüh görmeyeceği kesin. Öğretmenlerin ve öğrencilerin kongreye katılmalarını zorunlu kılmışlar. Kamu görevlilerinin çoğu o gün zoraki oraya götürülecektir. HDP Ankara’da kongre yaptı yolda her türlü engellemeye rağmen insanlar stadyuma sığmadı. HDP rant dağıtmıyor, belediyeleri elinden alınmış, milletvekilleri hapiste, kimisi yurtdışından gelemiyor. AKP, her şeyi elinde bulundurmasına rağmen milleti zorla kongreye götürmeye ihtiyaç duyuyorsa o da acizlikten başka bir şey değildir” dedi.
‘BASKILAR BU HALKI TESLİM ALAMAZ’
Diyarbakır ve birçok yerde belediyelere kayyum atanmasına tepki gösteren Savcı, bunun Kürtler adına utanç verici bir durum olduğunu söyledi. “Belediye başkanlarımız bu halkı temsil ediyor” diyen Savcı, halkın belediye başkanlarına sahip çıkması gerektiğini vurguladı. İktidarın kendini hissettirmek için her yolu denediğini, ancak önemli olanın bunu kabullenmemek olduğunu dile getiren Savcı, “Faşist iktidarlar her yerde aynıdır. Bir şeyi denerler eğer halk bunu kabullenirse daha kötüsünü yapar. Kürtler bu ülkenin örgütlü, dinamik gücüdür. Muhalefet olarak bir tek Kürtler kalmış. İktidar, doğu ve güneydoğuyu tamamen tahakküm altına almak için kayyumları kullanıyor. Her türlü baskı aracını kullanan iktidar bir noktaya kadar başarılı olabilir fakat bu başarı burayı teslim almaya asla yetmez” şeklinde konuştu.
‘SAVAŞA HARCANAN PARA DİYARBAKIR’A HARCANSAYDI…’
AKP’nin herkesi teslim almak istediğini dile getiren Hacı Aslan (71) ise Cumhurbaşkanı’nın Diyarbakır’a gelişi için, “Gelse de bir gelmese de bir. Bana kalsa hiç gelmesin” yorumunda bulundu. Sur’da yaşanan çatışmalı döneme işaret eden Aslan, “Çocuklarımızı gözümüzün önünde öldürdüler. Her yeri yıktılar, sonra da dönüp buraları yapmayı vaat ediyor. Bunu yapmadan önce öldürdüklerinden özür dilesin. 2 yıl önce Sur’da 100’den fazla insanımızı öldürdüler. Yazık değil mi? Efrin’de aynı davaya hizmet ediyorlar. Tek amaçları Kürtlerin ayaklarının yere basmaması. Kürtlerin birlik olmasından korkuyorlar. Bunu herkes biliyor. Efrin’de savaşa harcadığın parayı Diyarbakır’a harcasaydın bu coğrafya yoksulluktan kurtulurdu. Diyarbakır sokaklarında büyüdüm. Bu yaşıma kadar sayısız defa Başbakan, Cumhurbaşkanı Diyarbakır’a geldi. Her gelen bir söz verdi. Çiller’i de Ecevit’i de Demirel’i de gördük. Askeri darbelerle büyüdük bugün sivil darbe gerçekleşmiş durumda. Çözüm sürecinde barış geldi diye umut ediyorduk. Oy kaybettiğini görünce ‘Ne barışı benim haberim yok’ dedi. İmralı’ya gittiniz, Kandil’e gittiniz. Bitirseydiniz bu kanı durdursaydınız” ifadelerini kullandı.
‘KÜRTLER BİR DAHA KANMAZ’
Cumhurbaşkanı’nın iktidarı elde etmek için Kürtleri kandırdığını ifade eden esnaf Fuat Ayak (47), Kürtlerin bir daha ona kanmayacağını söyledi. AKP’nin Kürt sorununu çözme vaadiyle iktidara geldiğini anımsatan Ayak, “14-15 yıldır iktidardalar, hiçbir şey yapmadılar. Bu sorunu nasıl çözecekler? Sorunu çözmüş olsalardı ülke bu hale gelmezdi. Efrin’deki savaşın bir an önce durdurulması gerekiyor. Oradaki savaş durdurulursa ülke olarak rahatlarız. Erdoğan’dan sadece bunu istiyoruz” dedi.
‘İNFİAL YARATIR’
Ayhan Süt, şunları söyledi: “Efrin’de yaşananları doğru görmüyorum. Bir Kürt ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak Cumhurbaşkanı’ndan tek isteğim Efrin operasyonuna bir an önce son vermesidir. Sınırlarını korumak istiyorsa sınırlarına güçlü setler koyabilir. Ölen de Müslüman öldüren de Müslüman. Cihat çağrılarını doğru bulmuyorum.”
Şemsettin Tanrıverdi, “Melik Ahmet Caddesi yapılmış, muhtemelen oranın açılışını yapacaktır. Buraya kadar güzel. Melik Ahmet’ten biraz daha aşağı gitsin. Oranın halini de bir görsün. Alipaşa’ya gitsin, Dört Ayaklı Minare’ye gitsin” diye konuştu.
Mustafa Türker, “Efrin harekâtını bir an önce bitirmesini istiyorum. Efrin kent merkezine girer ve orada tahribat yaratırsa bu hepimizin için bir infial yaratır” dedi.
MA / Rıfat Şahin – Devran Toptaş

Author: Merkez