گیاهی ترین گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه
İHD’den 16 Mart açıklaması: Unutmadık, unutturmayacağız

İHD’den 16 Mart açıklaması: Unutmadık, unutturmayacağız

1132

‘Olayın üzerinden tam 40 yıl geçti. Devleti göreve ve hesap vermeye çağırıyoruz. Sorumluların hesap vermeleri sağlanana kadar katillerin peşindeyiz.’

 İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi, 16 Mart Beyazıt öğrenci katliamının 40’ncı yılı dolayısıyla açıklama yaptı. ‘Unutmadık, unutturmayacağız’ başlıklı yazılı açıklamada şunlara yer verildi:

“16 Mart 1978 günü İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi önünde ülkücüler tarafından düzenlenen bombalı ve silahlı saldırı sonucu, üniversite öğrencileri Hatice Özen, Cemil Sönmez, Baki Ekiz, Turan Ören, Abdullah Şimşek, Hamit Akıl ve Murat Kurt katledildi. 9 gün önceden emniyete ihbar edilen bu saldırının içinde asker ve polisler de vardı. Katillerden hesap sorulmadı. Olayın üzerinden tam 40 yıl geçti. Devleti göreve ve hesap vermeye çağırıyoruz. Sorumluların hesap vermeleri sağlanana kadar katillerin peşindeyiz. Unutmadık Unutturmayacağız!

Hatırlanacağı üzere; Katliam dokuz gün önce bir yazıyla polise ihbar edildiği halde tedbir alınmayarak 7 öğrencinin ölümü ve 41 öğrencinin yaralanmasına  seyirci kalındığı gibi, açılan dava sıkıyönetim koşullarının verdiği rahatlıkla kapatılıvermişti.

Katliamda Abdullah Çatlı ve Reşat Altay’ın da adı geçiyor, polis ve asker bağlantıları olduğu ifade ediliyordu ama dosyanın yeniden açılabilmesi 21 yıl sonra gelen yeni itiraflar ve bilgiler sonrasında gerçekleşebildi.

Ancak bütün çabalara rağmen, 16 Mart katliamı davası zamanaşımına uğratıldı. Siyaset, emniyet ve ordu içindeki bağlantıları gizlendi. Katliam, katiller ve bağlantılarının korunması ile tarihimizde kara bir leke ve vicdan yarası olarak yerini aldı.

Biliyoruz ki; birer utanç ve vahşet abidesi olan katliamların tekrar yaşanmaması ve toplum vicdanında açılan yaraların bir nebze iyileşebilmesi için, yaşanan tüm katliamların insanlığa karşı suçlar içinde değerlendirilmesi ile zamanaşımı savunmasına mahal bırakılmayarak ve katiller yanında, olayı önlemeyen, gereğince soruşturmayarak gerçekleri gizleyen, yargılamayı uzatarak katilleri ceza almaktan kurtaran yargı mensuplarına varana kadar, tüm sorumluların cezalandırılmaları sağlanmalıdır.

Bizler, saldırıda yaşamını kaybedenleri saygıyla anarken, 16 Mart katliamını bir kez daha kınıyor, katliamın sorumluları ve bu sorumluları cezalandırmayıp davanın zamanaşımından düşmesine neden olarak, devlet adına bir utanç kaynağı ve toplum vicdanında derin bir yara açılmasına neden olanlar hakkında işlem yapılması için devleti göreve ve hesap vermeye çağırıyoruz.

Sorumlular hesap verene kadar katillerin peşindeyiz.

Unutmadık, Unutturmayacağız!”

HABER MERKEZİ

Author: Merkez