İzmir’deki kamu emekçileri, ‘İşleri gasp edilen kamu emekçileri olarak herkesten daha çok yaşadığımız hak gasplarını Newroz alanında da dile getirmemiz gerekiyor’ dedi

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler’den (KHK) nasibini alan kesimlerin başında kamu emekçileri geldi. Bu süreçte, yüz binin üzerinde kamu emekçisi ihraç edilirken 52’si intihara sürüklendi. Ancak, tüm baskı ve sindirme politikalarına rağmen taleplerini dile getirmekten vazgeçmeyen emekçiler, ülkenin birçok yerinde eylemler yaparak işlerine geri dönmek istedi. İhraç edilenler, İzmir’de de, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) İzmir Şubeler Platformu öncülüğünde her hafta eylem yapıyor. İzmir’deki kamu emekçileri, 54’üncü haftasını geride bıraktıkları eylemlerini, şimdi de zulme karşı başkaldırı olarak gördükleri Newroz alanına taşıyor.

Saldırılara rağmen ciddi direnişler var

KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Hasan Ali Kılıç, OHAL ile birlikte toplumun her kesiminin bastırılmaya çalışıldığını ve taleplerini dile getirmelerinin engellenmek istendiğini belirterek, saldırılara rağmen ciddi direnişlerin olduğunu söyledi. Alana çıktıkları her hafta haksız hukuksuz uygulamaların son bulmasını talep ettiklerini belirten Kılıç, barışı ve laikliği savunan, AKP politikalarını eleştirenlerin hedef alındığını belirtti.

‘Zulüm uygulanıyorsa başkaldırı olmak zorundadır’

Newroz’un halklar ve ezilenler için anlamını yitirmediğini dile getiren Kılıç, “Ortadoğu’da akan kan ve gözyaşına karşı, barışı savunmaktan da geri durmayacağız. Eğer bu topraklarda zulüm halen uygulanıyorsa bir başkaldırı da mutlaka olmak zorundadır. Bu nedenle bu Newroz daha da anlamlı olmalıdır. Bu Newroz’da barışı en etkili bir şekilde tüm kesimler haykırmalı. Şu an karanlık bir tüneldeyiz. Ancak ışık görülüyor. Aydınlığa çıkmak her birimizin çaba ve çalışmasıyla mümkün” diye konuştu. Bu Newroz’u toplumun tüm kesimlerinin bir arada olduğu bir bayrama dönüştürmesi gerektiğini söyleyen Kılıç, “İşleri gasp edilen kamu emekçileri olarak herkesten daha çok yaşadığımız hak gasplarını Newroz alanında da dile getirmemiz gerekiyor” dedi.

HABER MERKEZİ

Kaynak: MA

Author: Merkez