ANTALYA – Antalya’da HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’nin katılımıyla gerçekleştirilen Newroz kutlaması başladı. Çalınan ezgiler eşliğinde halaya duran kitle, doya sıya Newrozu kutluyor.
 Bu yıl “Newroz Direniştir, Faşizme Karşı Halkların Baharıdır” şiarıyla gerçekleştirecek ilk Newroz kutlaması Antalya’da başladı. HDP, DBP il örgütleri ile Halkların Demokratik Kongresi (HDK) İl Meclisi tarafından organize edilen Newroz kutlaması için kentte yaşayan Kürtler, sosyalistler, devrimci ve demokratlar Konyaaltı Açıkhava Tiyatrosu’nda buluştu.
Newroz kutlaması için belirlenen Açıkhava Tiyatrosu’na, Türkçe ve Kürtçe “Newroz piroz be”, “Faşizm kaybedecek halklar kazanacak”, “Türkülerimizle halaylarımızla buluşuyoruz”, “Em bı stran u govenden xwe kom dıbın” ve “Jin jiyan azadi”  pankartlarının asıldığı görüldü.
Yine HDP bayrakları ile süslenen Açıkhava Tiyatrosu’nun çevresi ise polis bariyerleriyle kapatılıp, güvenlik önlemleri alındı. Newroz kutlamak için gelen yurttaşlar, oluşturulan polis noktasında didik didik arandıktan sonra içriye girebildi.
Newroz heyecanı ile sarılı kadınlar ve küçük çocuklar, giydikleri rengarenk yöresel kıyafetler ile göz doldurdu. Ellerindeki sarı, kırmızı, yeşil, flamaları bulunan kadınlar ve gençler, programın başlaması öncesi çalılan ezgiler eşliğinde halaya durdu.
Zafer işaretlerinin yapıldığı kutlamada yine sık sık “Şehit namirin”, “Bijî Newroz” ve “Newroz piroz be” sloganları atıldı.
Program ise demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşunda bulunulması ile başladı. Kutlama HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ve HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran’ın konuşmaları ile devam edecek.   (MA)

Author: Merkez