Türkiye’nin desteklediği Ceyş-El Weteni’nin kurucuları arasında bulunan ve Astana görüşmeleri öncesi Ankara’da ağırlanan Mustafa Secari, Efrin’de ölen ya da yaralanan ÖSO üyeleri için Türkiye ile vardıkları mutabakatı açıkladı. Mutabakatta vaat edilen Türk vatandaşlığı, tazminat ve ücretsiz daire madde madde sıralandı.

Türkiye’nin desteğiyle kurulan Ceyş-el Weteni’nin (Milli Ordu) liderlerinden Mustafa Secari, Efrin’de ölen ya da yaralanan ÖSO üyeleri için yaptıkları görüşmeler sonucunda Türkiye ile vardıkları mutabakatın içeriğini 12 Mart’ta onaylı Twitter hesabından duyurdu. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Kuvayi Milliye” diye tanımladığı ÖSO grupları adına Türkiye ile yaptıkları görüşmeyi 3 başlık ve 6 alt madde şeklinde sıralayan Mustafa Secari, Efrin’e yönelik saldırılara katılan, yaralanan ve ölen ÖSO mensupları ve ailelerine tanınacak hakları sıraladı.
Birinci başlıkta “Cömert, misafirperver, büyük ağabey, terörizme karşı savaşımızdaki gerçek ortağımız” diye söz edilen Türkiye ile ÖSO üyelerinin kaderi ve geleceği için kararlar alındığı belirtilerek, şöyle denildi:
“a- Bu savaşta şehit düşen her Suriyeli savaşçının eşi ve çocukları Türk vatandaşlığını alma hakkına sahiptir.
b- Evli olmayanların ebeveynlerine vatandaşlık verilir.
c- Savaşta yaralanan ve kalıcı bir sakatlığı oluşan ÖSO üyelerine (bekar ya da evli) Türk vatandaşlığı hakkı verilir.
d- Şehit olanın ailesine bir apartman dairesi verilir (ücretsiz).
e- Şehit ailesine toplamda 30000 Türk Lirası verilir.
f- Kalıcı sakatlığı oluşan her yaralı kişiye 15000 Türk Lirası verilir.
2- Bu adım, Özgür Suriye Ordusu üyelerine karşı, halkın fikirlerini çarpıtmak ya da amacımızı, topraklarımızı koruma hakkımızı sorgulamak amacıyla kahraman devrimcilerimizin itibarını zedelemeye çalışan herkese karşı durmasının ardından Başkan Erdoğan tarafından atıldı.
3- Not: Suriye topraklarında mücadele, savaşçıların Suriye topraklarını savunması, Suriye topraklarının özgürleştirilmesi için Türkiye, dayanıklılığımızı güçlendirmek ve yükümüzü azaltmak için sürekli destek sunuyor. Teşekkürler Türkiye.”
MUSTAFA SECARİ ASTANA ÖNCESİ ANKARA’YA DA GELMİŞ
Ocak 2017’de çıkan haberlere göre, Ceyş-El Weteni’nin liderlerinden Mustafa Secari, 23 Ocak 2017’de Kazakistan’da düzenlenen Astana görüşmelerine katılmak üzere askeri grupların bir heyetini oluşturmak amacıyla Ankara’daki son toplantıya katılan isimler arasındaydı. Söz konusu haberde Mutasim Tugayı’nın “Siyasi Bürosu Başkanı” olarak ifade edilen Mustafa Secari’nin, Türkiye’nin Ceyş-El Weteni’ye desteğinin fonksiyonel durumun tamamen ortadan kaldırılmasını hedeflediği görüşlerine de yer veriliyor.  HABER MERKEZİ
(MA)

Author: Merkez