‘Yeva’ adlı filmin bugün saat 17.00 seansında gösterilmesi planlanıyordu,  16. Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nin İstanbul’daki son gününde, “Yeva” adlı filmin gösterimi İstanbul Valiliği tarafından yasaklandı.

Bianet’in haberine göre, “Yeva” adlı filmin bugün (17 Mart Cumartesi) saat 17.00 seansında gösterilmesi planlanıyordu. Ancak habere göre dün geceden beri süren görüşmelerin ardından, bugün öğlen saatlerinde Emniyet görevlileri filmin gösterimi yasaklandığına dair Valilik kararını Filmmor’a tebliğ etti.

Filmmor’dan Melek Özman, filmin Azerbaycan hükümetinin ısrarlı girişimleri sonucu yasaklandığını söylerken, yaşananları şu sözlerle anlattı; “Azerbaycan Konsolosluğu Fransız Kültür Merkezi’ne resmi bir yazı göndererek filmi yasaklamalarını istedi. Biz Fransız Kültür Merkezi’yle filmi paylaştık, onlar da izledi ve gösterilmesinde bir sakınca olmadığına karar verdiler.  Film bir kadının İran’dan eski kocasından kaçmasını anlatıyor. Kadın Karabağ’da bir Ermeni köyüne sığınıyor.

Azerbaycan’ın bu konuda bir devlet hassasiyeti varmış, biz de bilmiyorduk. Tüm devletlerin hassasiyetlerini gözetemeyeceğimizi, filmde kimseyi incitici söylemler olmadığını söyledik ama Azerbaycan hükümetinin Dışişleri Bakanlığı’na, hatta Dışişleri Bakanına kadar ısrarlı girişimleri olmuş. Sonuçta Azerbaycan hükümetinin talebi üzerine Türkiye’den de gösterilmemesi için girişimler oldu sonunda yazılı yasaklama geldi.”

Kaynak: Bianet 

 

Author: Merkez