Almanya, İsveç ve İspanya’nın Bask bölgesinden Amed’e gelen ekoloji aktivistleri, Dicle Vadisi’nde yaşanan ekolojik tahribata ilişkin incelemeler yaptıAmed Ekoloji Meclisi ile Amed’de kutlanacak Newroz nedeniyle Almanya, İsveç ve İspanya’nın Bask bölgesinden kente gelen ekoloji aktivistleri, kentte yapılan ekolojik çalışmalar ve Dicle Vadisi’nde yaşanan ekolojik tahribata ilişkin incelemelerde bulundu. İlk olarak Amed merkeze bağlı bir köyde bulunan Amed Ekoloji Derneği’nin Tarımsal Uygulama Alanı’na giden heyet burada incelemelerde bulundu. Uygulama alanında çalışan ekoloji aktivistleri tarafından karşılanan heyet, burada yapılan çalışmalara ilişkin bilgi aldı.

‘Bir araya gelirsek yaraları iyileştirebiliriz’

Ziyaretin ardından kısa bir konuşma yapan ekoloji aktivisti Yrd. Doç. Dr. Zeki Kanay, “Aslında güzel bir havada Küdistan’da, Bask’ta, Filistin’de kötü günler yaşıyoruz. Buralarda yaşananlar aslında dünyanın kanayan yaralarıdır. Eğer bir araya gelirsek bu yaraları iyileştirebiliriz” dedi. Ardından konuşan heyetteki ekoloji aktivistleri de, son dönemde bölgede yaşanan çatışma nedeniyle yaşanan yıkım ve tahribatı yerinde görmek, kente ait tarihi ve ekolojik zenginlikleri bulundukları ülkelere anlatmak için burada olduklarını ifade etti. Aktivistler, bu konuda bölgede çalışan aktivistlerle dayanışma içinde olacaklarını vurguladı.

Yüzlerce endemik bitki ve hayvanın yaşam alanları tehlikede

Heyet ardından yapılaşma nedeniyle yok olma tehlikesi altında olan tarihi Hevsel Bahçeleri ve On Gözlü Köprü’de incelemelerde bulundu. Dicle Vadisi’nde yürüyüş yapan heyete, Amed Ekoloji Meclisi üyeleri eşlik etti. Hevsel Bahçeleri ile ilgili heyete bilgi veren ekoloji aktivisti Çilem Aydın, Hevsel Bahçeleri’nin yüz yıllardır var olduğunu belirterek, bu bahçelerde yaşayan yüzlerce endemik bitki ve hayvanın yaşam alanlarının tehlike altında olduğunu vurguladı. Aydın, Dicle Nehri üzerinde kurulan barajların ve Dicle Vadisi’nin yapılaşmaya açılmasının kentin hem sebze hem de oksijen deposu olan Hevsel Bahçeleri’ni yok olmayla yüz yüze bıraktığına dikkat çekti. Heyetteki aktivistler ise, burada yaşanan ekolojik tahribatı, kentin tarihi ve ekolojik güzellikleri ilgili dünyada duyarlılık oluşması için ve gazetelerde yer alması için yazılar yazacaklarını söyledi. Aktivistler, Amed’ın tarihi ve ekolojik yapısının korunması konusunda mücadele eden aktivistlerle dayanışma içinde olacaklarını vurguladı.

HABER MERKEZİ

Kaynak: MA

Author: Merkez