ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Efrin’den son 48 saattir gelen haberler nedeniyle derin endişe duyduklarını açıkladı. Nauert’in yaptığı yazılı açıklamada, “Yağma haberleri de bizi kaygılandırıyor” ifadesi yer aldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) gruplarının Efrin kent merkezindeki durumuyla ilgili AB ve ABD’nin bugüne kadar kaygı ve endişe açıklamalarından öteye geçmeyen bir açıklama daha yapıldı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Efrin’den son 48 saattir gelen haberler nedeniyle derin endişe duyduklarını belirtti.

Heather Nauert açıklamasında, “Türk ordusu ve Türkiye destekli muhaliflerin saldırı tehdidi üzerine, nüfusunun çoğu Kürt olan Efrin’in boşaltıldığı anlaşılıyor” ifadelerini kullandı ve ekledi:

“Birleşmiş Milletler Efrin’i terk eden ve artık gıda ile barınma gibi temel ihtiyaçlarını gidermek için yardıma ihtiyacı olan nüfusun yüz binlerle ifade edildiğini duyurdu.”

‘ENDİŞELERİMİZİ TÜRK YETKİLİLERE DEFALARCA İLETTİK’

Suriye’nin kuzeydoğusunda “faaliyet gösteren aktörler” olarak tanımladığı Türkiye, Rusya ve Suriye hükümetinin yerlerinden edilen insanlara insani yardım sunması gerektiğini belirten Nauert, bu kişilerin bir an önce evlerine dönmesinin sağlanmasını talep etti.

Sözcü Nauert, Afrin’e yönelik endişelerini Türk yetkililere defalarca ilettiklerini söyledi ve şunları ekledi:

“NATO müttefikimiz Türkiye’ye taahhütlerimize bağlıyız ve bu bağlılık Türkiye’nin meşru güvenlik kaygılarını da içeriyor. Aynı zamanda IŞİD’i yenme hedefimize ve Suriye’nin doğusundaki partnerlerimiz Suriye Demokratik Güçleri’ne de bağlıyız. Efrin dahil olmak üzere Suriye’nin batısındaki çatışmalar IŞİD’i yenme hedefinin dağılmasına yol açmaktadır.”

SURİYE DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI MEKTUPLA YETİNDİ

Suriye Dışişleri Bakanlığı da BM’ye yolladığı mektupta, Türkiye’nin Efrin’den ayrılması çağrısı yaptı.

Mektupta, “Türk rejiminin cumhurbaşkanının yaptığı işgalci güçlerinin Efrin’i kontrol ettiği yönündeki açıklaması gayrı meşrudur… Suriye, işgalci güçlerin işgal ettiği Suriye topraklarından bir an önce ayrılmasını talep ediyoruz” denildi.

ÖSO’YA YAĞMA SUÇLAMASI

Fransız Haber Ajansı AFP’nin kentte bulunan muhabirleri TSK ve ÖSO’nun almasının ardından Efrin’de son durumu gösteren fotoğraf ve haberler geçti.

AFP muhabirleri, ÖSO savaşçılarının Efrinlilerin kapalı bıraktığı dükkan, lokanta ve evlere girdiklerini ve buralardan beraberlerinde yiyecek, elektronik eşya, battaniye ve benzeri şeylerle çıkarken görüldüklerini bildirmişti.

AFP muhabirleri bu olayları görüntüleyen fotoğraflar da göndermişti.

İngiltere merkezli ve Suriyeli muhaliflere yakın Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de, sahada kendisine haber geçen yerel kaynaklardan aldığı bilgilere atıfla ÖSO’nun “özel mülkleri, siyasi ve askeri tesisleri ve dükkanları yağmaladığını” belirtmişti.

KIZILHAÇ: TÜRK KIZILAYININ SURİYELİ KÜRTLER NEZDİNDEKİ İTİBARI SIFIRA YAKIN

Öte yandan Uluslararası Kızılhaç Komitesi Başkanı Peter Maurer, Türk Kızılayı’nın Efrin operasyonu sonrası Suriyeli Kürtler nezdinde itibarının sıfıra yakın olduğunu söyledi. Maurer, Efrin’de insani yardım iletmek için TSK ve ÖSO kontrolündeki bölgelere daha fazla ve düzenli erişim istedi.

Maurer, “sivil halkın tarafsız, bağımsız yardıma erişim hakkına ve isterse başka bir bölgeye göç ederek orada kalma hakkına” sahip olduğunu vurguladı. Uluslararası Kızılhaç Komitesi Başkanı bu açıklamayı, 2 hafta boyunca Suriye, Irak ve İran’ı ziyaret ettikten sonra bugün Cenevre’deki teşkilat merkezinde yaptı.   (MA)

Author: Merkez