AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Mogherini, Efrin operasyonundan ötürü Türkiye’yi eleştirdi.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini Efrin operasyonundan dolayı Türkiye’yi eleştirdi. Gelişmelerden “kaygı duyduğunu” belirten Mogherini, Türkiye’yi çatışmaların hafifleyeceği yönünde güvence vermeye çağırdı.
Brüksel’de açıklama yapan Mogherini, uluslararası toplumun Suriye’deki çabalarının “askeri faaliyetleri kışkırtmaya değil yatıştırmaya odaklı olduğunu” belirtti. Türkiye, Rusya ve İran’ı üzerinde uzlaşmaya varılan çatışmasızlık bölgelerinin taahhüt edildiği şekilde hayata geçirilmesi için güvence vermeye çağıran AB yetkilisi, bunun sahada yaşanacakların da garantisi olduğunu ifade etti.
ALMANYA KÜRT TOPLUMUNDAN AVRUPA’YA ÇAĞRI
Öte yandan Almanya Kürt Toplumu (KGD) derneği, Avrupa’yı Efrin konusunda çatışmanın tarafları arasında arabuluculuk yapmaya çağırdı. Derneğin genel sekreteri Cahit Başar, Deutschlandfunk radyosuna yaptığı açıklamada, Avrupa’nın arabuluculuğuyla “çatışmaların dozunun çok hızlı bir şekilde düşürülebileceğini hatta sona erdirilebileceğini” söyledi. Başar, Avrupa’dan Ankara’ya açık bir mesaj verilmesini ve Suriye’nin kuzeyinde demokratik ve özerk bir yönetim oluşturulmasını desteklemesini istedi.  (MA)

Author: Merkez