Her ne kadar olumsuzluk yaşansa da, gelecekten yana umudum var benim. Zamlar arka arkaya gelir, savaşlar olur hep halktan özveri beklenir. Milletvekillerinden, iş adamlarından ve diğer ensesi kalınlardan nedense özveri beklenmez? Nedendir acep?

Dünyanın çivisi çıkmış derler! Aslında bir avuç sömürücü, barbar dünyanın dengelerini kendi çıkarları için bozmuşlardır. Dönen çark kokuşarak, bozuk dönüyor hem ileri, bazen de geriye doğru. Çık çıkabilirsen işin içinden? Acaba nasıl olmalı?

Dünya ve Türkiye, diğer ülkeler cadı kazanı gibi fokurduyor. İnsanlığa, doğaya yatırım olmaz iken, asıl yatırım insan genlerinde şifrelenmiş olmasın? Yalan, dolan, birazda din karışımı ile ha bire suyumuzu ısıtıyorlar birileri? Kimdir bunlar?

Dünya iki öküzün boynuzları arasındadır’ diyen pek muhterem davarlar, pardon beyler, Bilimsel değilsiniz, ama bilimi resmen katlediyorsunuz? Kim bilir neden? Katledilen bilim ile gerici, yobaz bir geleceğe yol alınmaz mı? Yoksa bizler mi geri kafalıyız? Konuşun bakayım?

Ülkelerin zayıf halkaları işgalle uğruyor, Coni baba ve oyuncu ekibi ölüm tamtamları çalıyor. Beyaz tenliler savaşı kutsuyor. Ölen yoksul, ırzına geçilen kadın, çocuk, köle pazarında satılan peynir, ekmek gibi. Nereden bakarsanız bakın her yönüyle tutarsızlık. Neden?

Âdem ile Havva’nın çocuklarıymışız? Bunca çocuk kuluçkadan mı çıktı? Gece gündüz mesaiye kalınmış anlaşılan. Bu çocuklar öyle bir barbarmış ki, paraya, altına tapan cinsindenmişler. Neden?

İnsanlık demek ki yeryüzüne hiç uğramamış olmalı ki, her yer kan ve gözyaşı. Nedendir? Bir bileniniz var mı? Âdem ile Havva işiniz gücünüz yoktu da, insanları birbirine kırdırmak için mi yarattınız?

Yazmayayım, konuşmayayım diyorum! Olmuyor be hayat! Olmuyor! İnsanoğlu her yaptığı suçu şeytana atar. Oysa en büyük sahtekâr kendisidir birçoğu bunun farkında değildir. Neden böyledir?

Ne acıdır ki, bir avuç insan çoğunluğun yaşamıyla, geleceğiyle oynuyor. Ölümüne… Neden dur diyemiyoruz?

Her ne kadar olumsuzluk yaşansa da, gelecekten yana umudum var benim.

Umudunuzu, umudumuzu yitirmeyelim hiçbir olumsuzluk karşısında. İnadına gülelim. Rengârenk eller, el elle vermelidir. Sınırları yıkarak her dilden, savaşa hayır! Silahlara hayır! Yaşasın halkların birliği ve kardeşliği, paylaşımı demeliyiz.

Unutmayın biz emekçiler, yoksullar bu dünyanın çoğunluğunu oluşturuyoruz. Güçlüyüz ama cesaretimiz olmalı ve daha çok cesarete dönüşmeliyiz.

Hüseyin Habip Taşkın