İSTANBUL – Bakırköy’de 21 Mart’ta kutlanacak olan Newroz’a katılım çağrısı yapan KHK ile ihraç edilen kamu emekçileri, “Newroz’da eğer milyonlar alanlara çıkarsak Efrin işgalini geriletebiliriz” dedi.

İstanbul’da 21 Mart Çarşamba günü Bakırköy Halk Pazarı’nda “Newroz direniştir; faşizme karşı halkların baharıdır” şiarıyla düzenlenecek olan Newroz kutlamasına tüm kesimlerden çağrılar gelmeye devam ediyor. OHAL ve savaş koşullarında gerçekleşecek olan Newroz’a Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile ihraç edilen kamu emekçilerinden de katılım çağrısı geldi. KHK ile ihraç edilen Eğitim Sen üyesi Rehber Öğretmeni İlhan Koyu, Newroz’un haksızlığa ve hukuksuzluğa karşı bir başkaldırı olduğunu söyledi.
‘KATLİAMLARA KARŞI SES OLSUN’
Newroz’un insanlık tarihinde çok önemli bir yere sahip olduğunu belirten Koyu, “Newroz, hem haksızlığa hem de hukuksuzluğa karşı çıkmak adına, var olan hukuksuzluk ve adaletsizliklerin ortaya konulması adına bir platformdur da aslında. Devletin karışmadığı zamanlarda pekâlâ ülkemizde nasıl coşkuyla kutlandığına, nasıl renkli görüntüler oluştuğuna hepimiz şahit olduk” dedi. Barış ve huzurun olduğu zamanlarda milyonlarca insanın alanlarda Newroz’u kutladığını hatırlatan Koyu, “Newroz’un Kürdistan coğrafyasında yaşanan haksızlığa ve hukuksuzluğa, ölüme ve katliamlara karşı bir ses olmasını, halkların kardeşliği ve barıştan yana bir ses olmasını istiyoruz” diye konuştu.
‘MİLYONLARLA EFRİN İŞGALİNİ GERİLETEBİLİRİZ’ 
Türkiye’nin 59 gündür Efrin’e yönelik saldırılarına da değinen Koyu, şöyle devam etti: “Efrin dediğimiz yer Suriye’de savaşın başladığı günden bugüne milyonlarca insanın barış içerisinde ve bir arada yaşadığı bir coğrafyadır. Özyönetimini kurmuş, kantonlaşmış ve bütün kesimlerin, ırkların, dini inançların, cinsiyetlerin yönetimde temsil edildiği bir alandır. Bu savaşın ne kadar haksız ve hukuksuz olduğunu bütün dünya biliyor. En son Avrupa Parlamentosu’nun verdiği karar da aslında bunu kanıtlamaktadır. Biz Türkiye coğrafyasında yaşayan Kürtler olarak bu haksızlığa ve hukuksuzluğa, işgal girişimine, savaşa karşı çıkmadığımız sürece baskı ve zulüm artacaktır. Newroz’da eğer milyonlar yine alanlara çıkarsak, eminim ki Afrin savaşını, işgalini geriletebiliriz. Biz halkların barış içinde yaşamasını istiyoruz. Efrin bunu gerçekleştirdi.”
Koyu, Çarşamba günü yapılacak olan Newroz’a bütün halkları davet ederek, “Bizler de KHK mağdurları olarak AKP iktidarına karşı çıkaracağımız güçlü bir sesin faşizmi geriletebileceğinin farkındayız. Bütün halkımızı alanlara davet ediyoruz” dedi.
‘BARIŞ İSTEYEN HERKES KATILSIN’
KHK ile ihraç edilen İş ve Meslek Danışmanı Kahraman İmer de, Newroz’un ezilenlerin bayramı olduğun ifade ederek, “Bu yılki Newroz çok daha önemlidir. KHK ile haklarımızı elimizden aldılar. Bir yandan OHAL bir yandan savaş devam ediyor. Newroz, bayram olduğu kadar bir başkaldırıdır da aslında. Bu yüzden halk, savaşa karşı durmak ve barışı haykırmak için Newroz’a katılmalıdır. Çünkü halk, savaşın bitmesini istemiyorsa devletler zaten istemez. Dolayısıyla barış isteyen herkesin 21 Mart’ta Bakırköy’e gelmesi gerekir” şeklinde konuştu.   (MA)
MA / Muhammet Doğru

Author: Merkez