Suriye Dışişleri Bakanlığı, TSK’nın Suriye’deki güçlerinin gayrimeşru olduğunu belirterek, ‘işgalci kuvvetler derhal Suriye topraklarından çekilmelidir’ dedi.

Suriye Dışişleri Bakanlığı’ndan Afrin’in TSK’nın kontrolüne geçmesinin ardından açıklama yapıldı.

Açıklamada, TSK’nın Suriye’deki güçlerinin gayrimeşru olduğu belitildi, “İşgalci kuvvetler derhal Suriye topraklarından çekilmeliler” denildi.

Suriye resmi haber ajansı SANA, Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı’nın BM Genel Sekreteri ve BM Güvenlik Konseyi (BMGK) Başkanı’na iki mektup gönderdiğini duyurdu.
Habere göre mektupta, “Türkiye güçlerinin Afrin kentini işgal etmelerinin BM tüzüğü ve uluslararası yasalarla tamamen çeliştiği” belirtildi ve Türkiye’nin Suriye topraklarından derhal çekilmesi istendi.

‘SALDIRILAR İNSANİ FELAKATE YOL AÇTI’

Mektupta, ”Türkiye güçleri ve onlara tabi teröristlerin 2 ay boyunca Afrin bölgesine çeşitli türde saldırılarının ardından, Türkiye rejimi başkanı, 18 Mart tarihinde Afrin kentini kontrollerine aldıklarını ilan etti” denildi.

Bunun BM ve BMGK arşivinde resmi belge niteliği taşıdığı, Şam’ın bu belgeyi kullanma hakkını saklı tuttuğu belirtilen mektupta, “Türkiye güçleri ve onlara bağlı teröristlerin Afrin bölgesine iki aydır süren bombardımanları insani felakete yol açtı. Yüzlerce masum sivil vatandaşın öldüğü ve yaralandığı bu saldırılar sonucunda binlerce kişi evsiz barksız kaldı ve tehcir edildi” ifadelerine yer verildi.

ÇOK SAYIDA KİŞİ ESİR ALINIP GÖZALTI MERKEZLERİNE KONULDU’

”Türkiye ordusu, bölgede soykırım ve katliamlarına ilaveten vatandaşların evlerini yağmalayıp bir kısmını havaya uçuruyor” denilen mektupta, “Çok sayıda vatandaşın da esir alındığı, gözaltı merkezlerine konulduğu” ifade edildi.

‘KELİMENİN TAM MANASIYLA SAVAŞ SUÇU’

”Uluslararası insan haklarına aykırı bu davranışlar kelimenin tam anlamıyla savaş suçu sayılmaktadır” denilen mektupta, BMGK’nin Suriye ile ilgili tüm kararlarında Suriye’nin egemenliğinin yanı sıra halkının ve toprak bütünlüğünün korunması gerektiği vurgusu hatırlatıldı.

Dışişleri mektupta, “Türkiye’nin topraklarını işgal etmesini kesin bir dille kınadığını, Türkiye’nin işgal ettiği Suriye topraklarından derhal çekilmesini talep ettiğini’ duyurdu.

‘RADİKAL TERÖRİSTLERE DOĞRUDAN DESTEK’

BM ve BMGK’den bu konuda üstüne düşen görev ve sorumluluğu tarafsız, dürüst ve etkin şekilde üstlenmesini isteyen Suriye yönetimi, “Türkiye’nin bu düşmancı tutum ve politikaları, bölgenin ve halkının güvenliğini tehdit ettiği gibi hem krizin süresini uzatıyor hem de radikal teröristlere doğrudan destek niteliği taşıyor” dedi.      (Sputnik)

HABER MERKEZİ

Author: Merkez