ŞIRNAK – Korku imparatorluğunun kurulmak istenen Cizre’de binler Newroz alanına akın ediyor. Tecritte, baskıya, tutuklama ve gözaltı gibi baskılara inat kutlama alanına akın eden halk, “Bijî berxwedana Efrînê” sloganını atıyor.

Şırnak’ın Cizre ilçesine bağlı Konak Mahallesi’ndeki (Banê Xanê) Bozalan Tesisleri’ndeki Newroz kutlamaları için binlerce kişi, talepleriyle alana akıyor. Kent merkezi sessizliğe bürünürken, çocukların birçoğu okulları boykot etti ve halkın tamamı kutlamalara katılmak için seferber oldu. Şırnak, Silopi, İdil, Uludere, Beytüşşebap ve Güçlükonak ilçesinden onlarca araçla Cizre’ye akan yurttaşlar, saatlerce polis kontrol noktalarında bekletildi. Servis araçlarının şoförleri hakaret ve tehdide maruz kalırken, araç içerisinde bulunanlar ise Genel Bilgi Taraması (GBT) kontrolünden geçildi.
 ARAÇLARA EL KONULDU, HALK YOLLARA DÜŞTÜ
Kent dışından katılımın yoğun olmasından kaynaklı, çok sayıda kontrol noktası bulunan polisler, seyyar kontrol noktaları kurdu. Silopi’den gelen bazı araçlar “Evrak eksik” gerekçesiyle el konuldu. Araçlardan indirilen yurttaşlar, yürüyerek Newroz alanına ulaştı. Newroz alanı girişinde, arama gerekçesiyle saatlerce bekletilen halk, “Bijî berxwedana Efrînê” sloganları atıyor.
KÜRTÇE PANKARTLARA EL KONULDU
Alan girişinde basın mensuplarının fotoğraf ve görüntülerini kontrol eden polis, alan dışında çekilen görüntüleri sildi. Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından alınan karar doğrultusunda, Newroz’a ilişkin slogan içeren Kürtçe pankartlara el konuldu.
EFRİN’E SELAM 
Botan’ın yöresel kıyafetleri ile alanı doldurmaya başlayan kadınlar, zılgıtlarıyla Efrîn direnişini selamladı. Ellerinde, “Newroz pîroz be” ve HDP, DBP bayrakları taşıyan binler, sahneden seslendirilen türkülerle eşliğinde halaya çekiyor.
Sık sık, “Jin, jiyan, azadî” sloganlarının yükseldiği alanda, sokağa çıkma yasakları sırasında yaşamını yitiren kişilerin aileleri yerlerini aldı.
Newroz programı, saygı duruşu ardından Cizre Newroz Tertip Komitesi Başkanı Ali Akdeniz’in halkı selamlaması ile başlayacak. Devamında HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir ve Şırnak Milletvekili Aycan İrmez’in konuşması bekleniliyor. Tutuklu bulunan önceki HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın gönderdiği Newroz mesajının okunması ardından program, sanatçılar Kadir Çat, Umut Botan ve Xezal’ın ezgilerinin ardından son bulacak.
Tüm engellemelere rağmen kentin dört bir yanından halk Cizre Newrozu’na akın etmeye devam ediyor.    (MA)

Author: Merkez