İSTANBUL –İstanbul Newrozu’na halk akın ediyor. Rengarenk yöresel kıyafetleriyle binlerce yurttaş sabahın erken saatlerinde metro, vapur, otobüs ve özel araçlarıyla Bakırköy’e aktı. Halk “Bijî Berxwedana Efrînê” ve “Bijî Serok Apo” sloganlarıyla alana giriş yapıyor.

Yüzbinlerin katılması beklenen İstanbul’daki Newroz alanının kapısı açıldı. “Newroz direniştir. Faşizme karşı halkarın baharıdır” şiarıyla Bakırköy’de gerçekleştirilecek Newroz kutlaması için halk alana gelmeye başladı. Sabahın ilk saatlerinde rengarenk yöresel kıyafetlerini kuşanan ve metro, otobüs, vapur ve özel araçlarla Bakırköy’e ulaşan halk, Newroz alanına yürüdü. Metro çıkışında yüzlerce kişinin aynı anda alana doğru gitmesini görüntülemek isteyen gazetecileri polis engelleyerek, “Gidin arkadaşlarınızı çekin, burada çekim yapamazsınız” dedi. Duruma tepki gösteren gazetecilere polis, “Başbakanlık kartınızla gelin” diyerek engellemeyi sürdürdü.
HALK UZUN SÜRE ARAMA NOKTALARINDA BEKLETİLDİ
İstanbullar, “alanda arama olduğu” gerekçesi ile bariyerlerde uzun süre bekletildi. Alana girişlerin yapılacağı iki ayrı noktada halk toplandı. Bir an olsun Efrin ve Öcalan lehine sloganların eksik olmadığı arama noktasında, şarkılar eşliğinde halay çekildi. Sık sık “Katil Erdoğan”, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Bijî Serok Apo”, “Yaşasın Efrin direnişi” sloganları atıldı. Her geçen dakika arama noktalarındaki kitlenin sayısı arttı.
YOĞUN ÖNLEMLER ADLİYEYE GİDENLERİ DE ETKİLEDİ
Alana giden yolarda ve alan çevresinde alınan yoğun önlemler nedeniyle Bakırköy Adliyesi’ne gitmek isteyen avukat ve yurttaşlar da büyük zorluklar yaşadı. Alınan yoğun önlemler nedeniyle Adliye’ye tek kapıdan girişlerin yapılması uzun kuyruklara neden oldu. Avukatlar, duruma tepki gösterdi.
“Arama yapılıyor” gerekçesiyle alanın geç açılmasına halkın tepki göstermesi üzerine polis kontrol noktalarından kitleyi almaya başladı.
‘ZALİM DEHAK’ VE ‘BARIŞ İSTİYORUZ’ DÖVİZLERİNE EL KONULDU
Saat 11.20 itibariyle kontrol noktalarından girişler başladı. “Savaş değil barış istiyoruz”, “Zalim Dehaklar kaybedecek Devrimci Kawalar kazanacak” yazılı dövizlere polis el koydu. Bir polis amirin polislere, “Beğenmediğiniz hiçbir şeyi almayın” talimatı dikkat çekti. Bunun üzerine kimi polisler, yurttaşların boyunlarındaki puşilerini almak istedi. Kimileri direnerek puşilerini teslim etmezken, kimi yurttaşların ise puşilerine el konuldu.
‘KÜRDİSTAN’ TİŞÖRTÜNE EL KONULDU
Yine kimi gençlerin giydiği “Kürdistan” yazılı tişörtler de polisler tarafından üzerlerinden çıkarılarak alındı. Bir kadının sarı kırmızı yeşil renkli çantasına da el konuldu. Polis, yaşlı bir yurttaşın kullandığı ilacı dahi almak istedi. Ancak hem çevredekilerin hem de yaşlı yurttaşın tepkisi üzerine polis geri adım atmak zorunda kaldı. Yine, burada da gazetecilerin görüntü alması engellenmeye çalışıldı. Polis, gazetecilere “Burası bizim güvenlik alanımız. Burada çekim yapamazsınız gidin buradan” dedi.
İKİ TEMEL SLOGAN: EFRİN VE ÖCALAN
Alana 1 Nolu kapıdan “Bijî Berxwedana Efrînê”, 2 Nolu kapıdan ise “Bijî Serok Apo” sloganlarıyla giren halk zılgıt ve alkışlarla protestosunu sürdürdü. Kesintisiz “Bijî Berxwedana Efrînê” sloganı atan bir genç, “Sanki 10 yıldır slogan atmamış gibi hissediyorum kendimi” dedi.
Her geçen dakika Newroz alanındaki kitlenin sayısı artarken, alan kesk û sor û zer renklerine bezendi. Platforma “Newroz pîroz be” pankartı asıldı.     (MA)
Alana gelişler devam ediyor.

Author: Merkez