İSTANBUL – Tüm engellemelere rağmen Öcalan’ın posterleri ve sarı kırmızı yeşil flamaların dalgalandığı İstanbul Newrozu’nda kitleye dikkat çekilerek, polise “mesajı aldınız” yanıtı verildi. Tertip Komitesi, “Bu Newroz halklarımızın faşizme karşı isyanıdır” dedi.

İstanbul Bakırköy Halk Pazarı alanında “Newroz direniştir. Faşizme karşı halkların baharıdır” şiarıyla kutlanan Newroz onbinlerin katılımıyla başladı. Sabahın erken saatlerinden itibaren Newroz alanına akan İstanbul’da yaşayan Ermeni, Pomak, Çerkes, Roman, Laz, Türk ve Kürtler, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganıyla alanı hınca hınç doldurdu. Bütün engellemelere rağmen PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın posterlerinin açıldığı alanda, yurttaşlar ellerindeki sarı kırmızı yeşil bayraklarla alanı renk cümbüşüne çevirdi.
TÜM ENGELLEMELERE RAĞMEN ÖCALAN POSTERLERİ ALANA GİRDİ
“Newroz kutlu olsun” ve “Newroz pîroz be” bayrakları alanda dalgalanıyor. Alanda “Bê Serok jiyan nabe”, “Bijî Serok Apo” ve “Bijî berxwedana Efrinê” sloganları yankılanıyor. Çalınan davul zurna eşliğinde halaylar çekiliyor. Diyarbakır Newroz’u da alandan canlı olarak veriliyor. Alandan sık sık marşlar, zılgıt, alkış ve sloganlar yükseliyor.
Büyük bir coşkunun hakim olduğu alanda gençler, söyledikleri marşlar eşliğinde halay çekiyor. Platformdan çalınan direniş ezgileri ile coşku her geçen dakika artıyor. Onlarca siyasi parti, sivil toplum kuruluşu, inanç kurumları alanda flamalarıyla yer alırken, her geçen dakika alana gelen yurttaş sayısı da artıyor.
30’YA YAKIN KİŞİ GÖZALTI ARACINDA BEKLETİLİYOR
Metro çıkışında polisler üzerinde sarı kırmızı yeşil flamaları taşıyan yurttaşları gözaltına alıyor. Yine “Örgüt simgesi” gerekçesiyle sarı, kırmızı, yeşil flamalarla alana girmek isteyenler de gözaltına alındı. 70 yaşındaki bir kadının da gözaltına alınmaya çalışılması dikkat çekti. Kapılarda görevli avukatlara polislerin gözaltı talimatının “sonradan” geldiğini söylemesi dikkat çekti. 3 yurttaş da darp edilerek polislerce gözaltına alındı. Polislerin arama noktalarında görevli avukatları da darp etmeye yeltenmesi dikkat çekti. 30’a yakın kişi polisler tarafından gözaltına alınarak gözaltı aracında bekletiliyor.
‘İNADINA BARIŞ’ PANKARTI DA ALINDI
Halkevlerinin “İnadına barış” pankartı ve flamalarına polislerce el konulmak istendi. Polisin karşı çıkanlara yanıtı ise “Biz de istiyoruz barışı ama…” şeklinde oldu. Kadınlar ve çocuklar ise yöresel kıyafetlerle alana gelirken, ayrı bir renklilik oluştu. Zafer işaretlerinin bir an olsun inmediği alanda, halk coşkusunu bayrakları dalgalandırarak yükselti.
POLİSE: SİZ MESAJI ALDINIZ
Evi alana yakın olan kimi yurttaşlar bayraklarını polise teslim etmemek için evlerine dönüp bayraklarını bıraktıktan sonra alana geldi. Polislerin kışkırtıcı tutumlarına tepki gösteren kimi yurttaşların alanı ve alana akın eden kitleyi kastederek “siz mesajı aldınız” demesi dikkat çekti.
Tüm engellemelere rağmen halk, sarı kırmızı yeşil ve Öcalan posterlerini alana sokmayı başardı.
KATLİAMLARDA YAŞAMINI YİTİRENLERİN AİLELERİ DE ALANDAYDI
Gezi eylemlerinde polisin attığı biber gazı kapsülünün başına isabet etmesiyle yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan, Rojava direnişinde yaşamını yitiren Suphi Nejat Ağırnaslı’nın annesi Nuran Ağırnaslı, Suruç’ta yaralanan ve yaşamını yitirenlerin aileleri, Ankara katliamında yaşamını yitiren Dicle Deli’nin babası Faik Deli, çevre ve yaşam savunucuları, kadın örgüleri de alanda yerini aldı.
HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ve HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit sloganlar eşliğinde alanda yerini aldı. Halkevleri Eş Genel Başkanı Nuri Günay, Yeşiller Sol Parti Eş Sözcüsü Naci Sönmez, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Başkanı Ahmet Kaya, Devrimci Parti Genel Başkanı Musa Piroğlu, EMEP MYK üyesi Levent Tüzel, KHK’lerle ihraç edilen akademisyenler ve kamu çalışanları, işçiler, bölge dernekleri temsilcileri de alanda yerini aldı.
Diyarbakır Newroz’unun da selamlandığı alanda dev “İnadına barış, inadına kardeşlik, inadına özgürlük” pankartları açıldı.
Platformdan Kürtçe, Türkçe, Lazca, Ermenice, Süryanice, Çerkesçe direniş ezgileri yükseliyor. Cezaevlerindeki siyasi tutuklular, “Bijî berxwedana zindana” sloganları ile selamlandı.
Newroz özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler için gerçekleştirilen saygı duruşu ile başladı. Çerxa Şoreşê marşı eşliğinde gerçekleştirilen saygı duruşu boyunca “Bijî Serok Apo” sloganı atıldı. “Newroz li Efrinê pîroz be” sloganlarının yükseldiği alandan tüm halkların Newroz’u kutlandı.
AÇILIŞ KONUŞMASI ‘KATİL ERDOĞAN’ SLOGANIYLA SIK SIK KESİLDİ
“An azadi an azadi” sloganı eşliğinde sahneye çıkan Ali Rıza Bilgili, Newroz Tertip Komitesi adına halkı selamladı. Bilgili, “Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, İbrahim Kaypakkaya ve Mazlum Doğan’ın yoldaşları hoş geldiniz” dedi. 2630 yıl önce Dehaklara karşı verilen Demirci Kawa mücadelesinin günümüz Dehaklarına karşı sergilendiğini vurgulayan Bilgili, “Geleceğin yaşamını belirleyecek olan bir Newroz’dur. Bu Newroz halklarımızın faşizme karşı isyanıdır” diye konuştu. Bilgili’nin konuşması “Katil Erdoğan” sloganlarıyla sık sık kesildi.
Newroz sanatçı Gülseven Medar’ın ezgileri eşliğinde büyük bir coşkuyla devam ederken, Newroz ateşi “Bijî Berxwedana Efrînê” ve “Hepimiz Devrimci Kawayız” sloganları eşliğinde yakıldı.    (MA)

Author: Merkez