Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Türkiye’nin Afrin’e girerek Suriye’deki durumun kötüleşmesine ve çatışmaların yeniden alevlenmesine neden olduğunu söyledi.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Türkiye’nin Afrin’e girmesini eleştirdi. Kürt güçlerinin Kobane ve Rakka’da IŞİD’e karşı önemli başarılar elde ettiğini ve Faransa’nın bu güçlere minnettar olduğunu belirten Bakan, Türkiye’nin Afrin’e girerek mevcut krizi derinleştirdiğini söyledi.

Le Drian, Fransız parlamentosunun alt kanadında konuştu. Bakan Le Drian, “İki aylık Türk kuşatmasından sonra Afrin’in ele geçirilmesi, Suriye’deki durumun trajik biçimde tırmanışında yeni bir aşamaya işaret ediyor. Bu (eylem), bu ülkedeki insani duruma indirilen yeni bir darbe” ifadelerini kullandı.

Le Drian, bu bağlamda “onbinlerce insanın yerlerinden olduğunu, yerlerinde kalanlarınsa kritik bir durumda, sudan, elektrikten ve herhangi bir yardımdan mahrum kaldıklarını” söyledi.

‘IŞİD’E YÖNELİK ASKERİ SEFERBERLİĞE DARBE’

Fransız Bakan, aynı zamanda bunun IŞİD’e yönelik askeri seferberliğe, Suriyeli demokratik muhalif güçlerin en kritik katkıda bulunduğu ve Fransa’nın kendilerine bu konuda minnettar olduğu operasyonlara vurulan yeni bir darbe olduğunu belirterek, Kobani ve Rakka’daki operasyonları örnek verdi.

‘Suriye’de IŞİD’e karşı henüz nihai bir zafer kazanılmamış olduğu için bu güçlerin (SDG)  savaşma kabiliyetlerinin korunması gerektiğine’ dikkat çeken Le Drian, ayrıca Afrin’deki durumun insani ateşkese indirilen yeni bir darbe olduğunu vurguladı.

‘ATEŞKES TÜRKİYE’Yİ DE KAPSIYOR’

İnsani ateşkes kararının Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından alındığını söyleyen Le Drian, ateşkes kararının Türkiye ve Beşar Esad dahil olmak üzere çatışmanın tüm taraflarını kapsadığını hatırlatarak, “Erişilebildiğimiz her türlü yöntemle ateşkesin korunması için çalışmalıyız” dedi.

‘KÜRTLERE HAK ETTİKLERİ VERİLMELİ’

Fransa’nın bu konudaki tutumunun değişmediğini belirten Le Drian, “Tutumumuz, Türkiye’nin sınırlarındaki durumdan duyduğu endişenin şu anda şahitlik ettiğimiz askeri suça dönüşmemesi gerektiğini vurguluyor” ifadelerini kullandı.

Le Drian ayrıca Fransa’nın Suriye’deki ihtilafın, “Kürtlere hak ettikleri yerin verileceği bir siyasi süreç temelinde” çözülmesinden yana olduğunu söyledi. (Sputnik)

HABER MERKEZİ

Author: Merkez