Fransa Cumhurbaşkanı Macron, ‘Suriye gibi egemen bir ülkede işgali hiçbir zaman desteklemeyeceğiz. Ülke savaş durumunda olsa bile’ dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye’nin Afrin’e girmesi üzerine yaptığı değerlendirmede, ”Suriye gibi egemen bir ülkede işgali asla desteklemeyeceğiz” dedi.

Brüksel’deki AB liderler zirvesi öncesi gazetecilere konuşan Macron, Afrin konusunda her zaman net olduğunu belirterek şunları söyledi: ”Türkiye’nin güvenlik kriterlerini göz önünde bulundurmamız gerektiğini düşünüyorum. Ancak Suriye gibi egemen bir ülkede işgali hiçbir zaman desteklemeyeceğiz. Ülke savaş durumunda olsa bile.”

‘BM’NİN ATEŞKES KARARINA KATKIDA BULUNDUK’

BM Güvenlik Konseyi’nin Suriye için aldığı ateşkes kararına Fransa’nın katkıda bulunduğunu söyleyen Macron, Rusya’nın da desteklediği BM kararlarının ihlalini hiçbir zaman onaylamayacaklarını vurguladı.

Fransa Dışişleri Bakanı da dün Türkiye’ni Afrin’e girmesini eleştirmiş ve bu durumun Suriye’deki krizi daha derinleştirdiğini belirtmişti.HABER MERKEZİ (Kaynak: Sputnik)