Trump’ın yeni Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili, ‘Erdoğan devrilirse gözyaşı dökmem. Her zaman Irak’taki eylemlerimizi sabote ettiğine inandım’ demişti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın dün Ulusal Güvenlik Danışmanı Korgeneral Herbert Raymond McMaster’ı görevden aldı. McMaster’ın yerine ise eski diqlomat John Bolton getirildi. Bolton’ın kim olduğu ve Türkiye’ye dair görüşleri merak konusu oldu. BBC’de Bolton’ın ” tartışmalı” görüşlerini derleyen bir haber yer aldı.

15 TEMMUZ İÇİN: TÜRKİYE’Yİ İSLAMCI YÖNE GÖTÜRMESİ ENGELLENECEK

Buna göre neo-muhafazakâr bir isim olan John Bolton 15 Temmuz 2016’da yaşanan darbe girişimiyle ilgili, “Erdoğan devrilirse gözyaşı dökmem” yorumunu yapmıştı.

Darbe girişimi gecesi Fox televizyonuna düşünce kuruluşu American Enterprise Enstitüsü uzmanı olarak katılan Bolton, “Türk ordusuna Erdoğan’ın yıkmaya çalıştığı anayasayı koruma yetkisi verildiğini” söylemişti.

Bolton,”Eğer darbe başarılı olursa Erdoğan’ın yeniden Osmanlı hilafetini geri getirme, Ortadoğu’da baskın bir güç olma ve Türkiye’yi daha İslamcı bir yöne götürmesi engellenecek” demişti.

‘ERDOĞAN’A KARŞI KALBİMDE MERHAMET YOK’

Erdoğan hükümetinin 2003 yılında Irak’ın işgali konusunda ABD’ye destek vermediğini söyleyen Bolton, “Ben her zaman Erdoğan’ın Irak’taki eylemlerimizi sabote ettiğine inandım. Erdoğan’a karşı kalbimde merhamet yok. Eğer devrilirse gözyaşı dökmem. Bence o ABD’nin dostu değil” diye konuşmuştu.

Bolton ayrıca “Erdoğan’ın 15 Temmuz’dan başarıyla çıkması durumunda çok çok geniş bir baskı yaşanacak. Ordu tasfiye edilecek, tüm mahkemeler tasfiye edilecek. Gerçek otoriter bir baskı olacak” demişti.

‘ARTIK TRAMVAYDAN İNİYOR’

John Bolton 15 Mart 2018’de de Fox televizyonuna Türkiye konusunda benzer düşüncelerini paylaşmıştı. Bolton “Bence asıl endişe kaynağı Erdoğan. Endişem şu ki Türkleri bozarak, laik anayasayı iptal ederek Türkiye’de İslamcı devletin temellerini atıyor. Kendisi İstanbul Belediye Başkanı iken ‘Demokrasi bir tramvaydır, gittiğimiz yere kadar gider, orada ineriz’ demişti. Korkarım ki artık tramvaydan iniyor” demişti.

Bolton ayrıca Suriye konusunda ABD’nin Türkiye’ye Batı yanlısı bir müttefik olarak ihtiyacı olduğunu ancak Erdoğan’ın bunu tersini yaptığını ve Türkiye’yi NATO’dan koparmaya çalıştığı görüşünü paylaşmıştı.

BUSH DÖNEMİNDE BAKANDI

Göreve yeni atanan Bolton, İran ve Kuzey Kore’ye karşı askeri gücün kullanılması gerektiğini, Rusya’ya karşı ise “daha sert önlemler alınması gerektiğini” düşünen bir isim. George W. Bush döneminde Dışişleri Bakanlığı’nda görev yapan Bolton, 2003’te ABD’nin Irak’ı işgalini de savunmuştu. (BBC/Sputnik)        HABER MERKEZİ