Başta New York’ta olmak üzere, ABD’nin birçok kentinde on binlerce kişi sokaklara çıkarak ülkede silah erişiminin kısıtlanması ve yeni yasal düzenlemeler yapılması talebiyle yürüyüşler düzenledi.

Sık sık silahlı saldırıların yaşandığı ABD’de, silah yasasıyla ilgili tartışmalar yeniden alevlendi. ABD genelinde birçok eyalette gerçekleştiren yürüyüşlere Demokrat Parti’nin kalesi New York’ta da onbinlerce kişi katıldı.

‘March For Our Lives’ (Hayatımız için Yürüyüş) gösterileri, geçen ay Florida’da bir liseye düzenlenen silahlı saldırıda 17 kişinin ölümünün ardından organize edildi.

Kentteki protestolara dünyaca ünlü müzik grubu the Beatles’in üyelerinden Paul McCartney de grubun 1980 yılında öldürülen İngiliz müzisyeni John Lennon’ın New York’ta kaldığı otelin önünde, ”Silah şiddetine son verebiliriz” yazılı tişörtüyle destek verdi.

Öğrenciler aileleriyle birlikte silah karşıtı sloganlar eşliğinde son dönemdeki saldırıları protesto etti ve ABD Başkanı Donald Trump ve ABD Kongresi’ne silah yasası ile ilgili değişiklik ve silah erişimine kısıtlama getirilmesi çağrısında bulundu.

SİLAH LOBİSİ GÜÇLÜ

Amerikan kamuoyu saldırı silahlarının yasaklanması konusunda ikiye bölünmüş durumda. ABD anayasası uyarınca silah satın almak ve taşımak bir hak ve bireysel özgürlük olarak kabul ediliyor. Ayrıca ülkenin en büyük silah lobisi National Rifle Association (NRA) da ülkenin en etkili kuruluşları arasında.

Boykot çağrılarının ardından şirketler NRA ile ilişkisini kesiyor ABD’de silah taşımanın bir hak olduğu ve değiştirilemeyeceği görüşünün en büyük savunucu da Cumhuriyetçi Parti.

Son yıllarda artan silahlı saldırılar, silah satışı üzerindeki denetimlerin sıkılaştırılması yönündeki taleplerin de daha yüksek sesle dile getirilmesine yol açtı. Organizatörler, Washington’daki yürüyüşün geçen sene düzenlenen Kadın Yürüyüşü’nden sonraki en büyük kalabalık gösteri olabileceğini söyledi.

Gösterilerde kurulacak sette sahne Ariana Grande, Miley Cyrus, Lin-Manuel Miranda, Jennifer Hudson, Demi Lovato ve Ben Platt için ayrıldı. BBC Washington muhabiri Marianna Brady, meydanın erken saatlerden itibaren dolmaya başladığını ve kalabalığın “NRA’e hayır”, “Silahlara hayır” sloganları attığını aktardı. (BBC Türkçe -Sputnik)