Erdoğan’ın Şengal’le ilgili sözlerine Irak Savunma Bakanlığı’ndan sert yanıt geldi. Bakanlık yaptığı açıklamada, “Topraklarına yönelik her türlü dış saldırıya karşı Irak, eli boş durmayacaktır” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Trabzon’da yaptığı konuşmada, “Afrin ile bu iş bitmeyecek dedik. Sincar’a (Şengal) da gireceğiz dedim. Oraya da operasyonlar başladı” açıklamasında bulunmuştu. Irak Savunma Bakanlığı Erdoğan’ın sözlerine ilişkin yazılı açıklama yaptı.
Savunma Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Erdoğan’ın Şengal’le ilgili sözlerinin Irak’ın toprak bütünlüğüne müdahale olarak tanımlanırken, Türkiye’nin Şengal’e müdahalesinin Irak’ın toprak bütünlüğüne saldırı sayılacağı ve Irak’ın buna karşı eli bağlı kalmayacağı ifade edildi.
Açıklamada, “Topraklarına yönelik her türlü dış saldırıya karşı Irak, eli boş durmayacaktır” denildi.
Irak Dışişleri Bakanı İbrahim el Caferi de “Irak, komşu ülkelerden askeri operasyon düzenleyen herhangi bir gücün toprakları üzerindeki varlığına izin vermeyecektir” şeklinde tepki göstermişti.   (MA)