Demirtaş’ın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, cemaatin devletteki örgütlenmesine dair yaptığı uyarıları dikkate almayanların şimdi kendisini yasaklı hale düşürmeye çalıştığı belirtildi.

Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Twitter hesabından mesajlar paylaşıldı. Mesajda, Demirtaş’ın Gülen cemaatinin devletteki örgütlenmesiyle ilgili yaptığı değerlendirmeler yer alıyor. Demirtaş, yargılandığı mahkemelerde ceza alması ve yasaklı konumuna düşürülmesi için bazı siyasilerin baskı yaptığına dair duyumlar aldığını söyledi.

Demirtaş videolu mesajında “paralel devletin” nasıl örgütlendiğini söyle anlatıyor: “Ne yaptığınızı bilmiyor muyuz? Hep birlikte paralel devlet kurdunuz. Her bölgenin bir cemaat bölge sorumlusu vardı. Ve bu bölge sorumlusu kendisine bağlı cemaat sorumlusuna aylık periyodik toplantılara gizli olarak davet ederdi. Bazılarında vali vardır, emniyet müdürü vardır, başsavcı vardır, rektörler vardır. Akademisyenler vardır. MİT’in, emniyetin bundan haberi yok mu? Bu gizli toplantılar bilinmiyor mu? Ve bu toplantılarda o bölgede o ay yürütülecek faaliyetler tartışılır. Cemaatin bölge sorumlusu yeri geldiğinde valiye talimat verir. Yeri geldiğinde rektöre.  Şunu doçent yapacaksınız, şunu profesör yapmayacaksınız. Şunu işe alacaksınız, şunu işe almayacaksınız. Şunu tutuklayacaksınız, şunu tahliye edeceksinize kadar detaylı meselelerin tartışıldığı toplantılar yapılıyor. Cemaatin izni olmadan nefes alamayanlar, Pensilvanya’dan talimat gelmeden ağızını bile açamayanlar bugün çıkmış bize hakaret etmeye çalışıyor. Bunların iradesi yok demeye getiriyor… Fetullah Gülen’in kadroları vali olmuş, polis olmuş hakim olmuş, savcı olmuş, bakan olmuş, milletvekili olmuş… Her yerde Gülen’in zihniyeti ile hareket ediyorlar. Gülen’in talimatlarıyla kurdukları hücre örgütlenmeleriyle her yeri yönetiyorlar.”

Geçtiğimiz günlerde Silivri’de hakkında açılan davanın duruşmasına katılarak savunma yapan Demirtaş mesajında, “Zamanında yaptığımız uyarıları dikkate almayanlar, şimdi konuşmalarımızdan dolayı beni 500 yıl hapis cezası ile yargılıyorlar. Bizi yargılamak yerine, önyargısız bir şekilde birazcık anlamaya çalışsaydınız ülke bu durumda olmazdı”

 

Şimdi de yargılandığım mahkemelerde, bazı siyasiler baskı yaparak bir an önce cezalandırılmam ve siyasi yasaklı konuma düşürülmem için bir hayli uğraşıyorlar diye haberler alıyorum. +

 

Zamanında yaptığımız uyarıları dikkate almayanlar, şimdi konuşmalarımızdan dolayı beni 500 yıl hapis cezası ile yargılıyorlar. Bizi yargılamak yerine, önyargısız bir şekilde birazcık anlamaya çalışsaydınız ülke bu durumda olmazdı.Ardındar iki mesaj daha paylaşan Demirtaş “Şimdi de yargılandığım mahkemelerde, bazı siyasiler baskı yaparak bir an önce cezalandırılmam ve siyasi yasaklı konuma düşürülmem için bir hayli uğraşıyorlar diye haberler alıyorum. Bunu yapan siyasiler de, bu baskıya boyun eğecek yargı mensupları da emin olun ki, bir gün adil yargı önünde hesap verecekler. Biz her zamanki gibi hakikatleri söylemeye devam edeceğiz. Hepinize selam ve

+ Bunu yapan siyasiler de, bu baskıya boyun eğecek yargı mensupları da emin olun ki, bir gün adil yargı önünde hesap verecekler. Biz her zamanki gibi hakikatleri söylemeye devam edeceğiz. Hepinize selam ve sevgilerimi iletiyorum.