Erdoğan rejiminin Almanya’daki çetesi “Osmanen Germania” (Almanyalı Osmanlılar) adlı gruba yönelik dava bugün başlarken, çete üyelerinin mülteci yurtlarında ‘güvenlikçi’ sıfatıyla çalıştırıldıkları ve bu yolla çeteye haraç sağladıkları ortaya çıktı.

Osmanen Germania adlı çetenin 3 liderinin de aralarında olduğu 8 kişinin yargılanacağı dava bugün Stuttgart Eyalet Mahkemesi’nde başlıyor.

GÜVENLİKÇİ DİYE MÜLTECİ YURTLARINDA ÇALIŞTILAR

Der Spiegel dergisinde yer alan bir habere göre ise çeteler, Türkiye’den kaçan bireylerin de olma ihtimali yüksek olan mülteci yurtlarına ‘güvenlikçi’ sıfatıyla yerleştirildi. Haberde, çete üyelerinin Baden-Württemberg eyaletine bağlı Lörrach ilçe yönetiminin sorumluluğundaki mülteci kampına nasıl sızdıklarına yer verildi.

Buna göre devlet tarafından mülteci kampının güvenliğinin teslim edildiği bir şirket, Osmanen Germania üyelerini çalıştıran bir taşeron şirketten eleman istedi. Bu sayede en az 8 çete üyesi 2015 sonundan 2016 yılı sonuna kadar mülteci kampında görev yaptı.

AJANLIK FAALİYETİ Mİ?

Bu kişilerin bu görevleri sırasında ajanlık faaliyeti yapıp yapmadıklarına değinilmezken, üyesi oldukları Osmanen Germania çetesine aylık olarak pay verdikleri ortaya çıktı. Çetenin işe yerleştirdiği 8 üyesine ödenen maaşlardan en az 12 bin 500 eurosunu aldığı tahmin ediliyor.

İLÇE YÖNETİMİNİN HABERİ YOKMUŞ

Lörrach İlçe Yönetimi sözcüsü Torben Pahl, güvenlik şirketiyle taşeron şirketin işe alınan kişilerin Osmanen Germania üyesi olduklarını bilmediklerini iddia etti.

2019 Ocak ayına kadar sürmesi planlanan duruşmalarda çetenin cezaevinde olan liderlerinden Mehmet Bağcı, Selçuk Şahin ve Levent Uzundal da hakim karşısına çıkacak.

Ancak çetenin üyeleri ve liderleri AKP rejimiyle bağlantılarından dolayı yargılanmaması dikkat çekti. Çeteye yönelik hazırlanan iddianamede çete üyelerine cinayete teşebbüs, fuhuşa zorlama, yaralama ve ruhsatsız silah bulundurmaktan suçlamalar yöneltiliyor. Polisin soruşturmasında çetenine Erdoğan rejimiyle bağlantılı olarak talimatlar aldığının bilinmesine rağmen, “cinayete teşebbüs” suçlaması sadece gruptan ayrılanlara karşı uygulanan şiddetten dolayı ifade ediliyor.

POLİS AKP İLE BAĞLANTILARINI BELGELEMİŞTİ!

Geçtiğimiz Aralık ayında basına yansıyan ses kayıtlarına göre Erdoğan’ın yakın isimlerinden olan AKP’li vekil Metin Külünk’ün “Osmanen Germania”nın silah alınması için çetenin lider isimlerine birçok kez para akışında bulundu. Çetenin bu paralarla Kürtlere karşı kullanılmak üzere birçok kez tabanca ve otomatik silah aldığı tespit edilirken, çetenin liderlerinden Mehmet Bağcı ve Selçuk Şahin bu bağlantılar yüzünden gözaltına alınmıştı.

13 Mart 2018 günü ise Kuzey Ren Vestfalya (NRW), Baden-Württemberg ve Hessen eyatlerinde polis birimleri çeteye ait 41 ev ve iş yerinde aramalar yaptı. Eş zamanlı olarak gerçekleşen baskınlarda çete üyelerinin tehlikeli ve silahlı olabileceğini düşünüldüğü için operasyonlara özel polis birlikler de katıldı.

Operasyona ilişkin açıklama yapan Essen savcılığı baskınlarda dernek yapılanması ve faaliyetlerine ilişkin bilgi toplandığını bildirdi. İçişleri Bakanlığı verilerine göre çetenin hali hazırda 22 yerel şubesi ve 300’den fazla üyesi bulunuyor.

Özellikle NRW Eyaleti içişleri bakanlığı çetenin AKP iktidarının bir kolu gibi çalıştığı düşünüyor. Daha önce de Almanya çapında çeteye ait mekanlarda aramalar yapan polis birçok kişi ve yöneticiyi gözaltına almıştı.   (ANF)