TSK ve bağlı ÖSO gruplarının Afrin’e müdahalesini protesto amacıyla Afrin Platformu’nun öncülüğünde düzenlenen yürüyüş ve miting, Belçika’nın başkenti Brüksel’de gerçekleşti.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de geniş katılımlı bir protesto mitingi düzenlendi. Afrin Platformu tarafından organize edilen yürüyüş ve akabinde düzenlenen mitingde, NATO’nun Türkiye’ye verdiği destek protesto edilerek Afrin’de yaşananlara ilişkin NATO’nun politikalarının Türkiye’ye cesaret verdiğine dikkat çekildi.

‘AFRİN’DE YAŞANANLARA DÖNÜK SESSİZLİK KABUL EDİLEMEZ’

Brüksel’de yaklaşık 4 kilometre süren yürüyüş Avrupa Konseyi’nin bulunduğu Schumann Meydanı’na kadar devam etti. Katılımcılar yürüyüşün ardından Schumann Meydanı’nda düzenlenen mitinge katıldı.

Afrin’de yaşamını yitirenlerin anısına yapılan saygı duruşuyla başlayan mitingde açılış konuşmaları, Afrin Platformu adına Şafak Arabacı ile Yüksel Koç tarafından yapıldı. Açılış konuşmalarının ardından Bedrand Sassyo konuştu, Avrupa Parlamentosu, NATO ve uluslararası güçlerin Afrin’e ilişkin sessizliğini eleştiren Sassyo, “Bu güçlerin Afrin’de yaşananlara dönük Türkiye’ye sessiz kalmaları kabul edilemez. Afrin’e yapılan saldırı Kuzey Suriye’de yaşama geçirilmek istenen demokratik, özgürlükçü projeyedir” dedi.

‘SESSİZLİK TÜRKİYE’YE DESTEKTİR’

Mitingde Sol Cephe adına da bir konuşma yapıldı. Sol Cephe adına konuşan Eric Buyll, “Avrupa Konseyi ve NATO sessiz kalarak, Türkiye ortaklığı yapıyorlar” dedi. Türkiye’nin Afrin’de sivillerin ölümüne de neden olduğunu belirten Buyll,  sözlerini şöyle sürdürdü: “Yüz binlerce insan yerlerinde ayrılarak, mağdur olmuş durumda. Ne yazık ki bütün uluslararası güçler bu drama sessiz. Bu güçler sessizlikleriyle adeta Türkiye’yi destekliyorlar. Buna herkesin tepki göstermesi gerekir. NATO, bu saldırıda Türkiye’nin ortaklığını yapıyor. Bu bir insanlık suçudur.”

AFRİN PLATFORMU KONSEY ÜYELERİYLE GÖRÜŞTÜ

Afrin Platformu’nun çalışmalarına destek veren Rosa Kampanyası adına Emille Burns da mitingde bir konuşma yaptı. Kürtler ile dayanışma içerisinde olduklarını ifade eden Burns, “Baskı ve sömürüye karşı mücadele etmek zorundayız. Emperyalizme ve kapitalizme karşı dayanışmayı büyütüp, kadın mücadelesini yükseltelim” dedi.

Mitingin devam ettiği sırada Afrin Platformu adına bir heyet Avrupa Konseyi’nde bazı temaslarda bulundu. Heyet adına Avrupa Konseyi yetkililerine bir dizi talebin yer aldığı dosyalar sunuldu.     (artigercek)