Nauert, YPG tarafından kurulduğu öne sürülen ‘Suriye Gelecek Partisi’ hakkında, ‘Bölgedeki insanları temsil ettiği düşüncesindeyim’ dedi.

Amerika Dışişleri Bakanlığı’nın günlük basın brifinginde gazetecilerin sorularını yanıtlayan sözcü Heather Nauert, Suriye’de PYD/YPG tarafından kurulduğu öne sürülen ‘Suriye Gelecek Partisi’ hakkında, “Suriye’deki yıkımın ortadan kalkmasına destek olacak her oluşumu destekleriz” dedi.

Bu konudaki gelişmeleri takip ettiklerini vurgulayan Nauert, “Birleşmiş Milletler’in 2254 sayılı kararına bağlı olan ve askeri değil siyasi çözümü öngören her türlü parti oluşumunu memnuniyetle karşılarız. Dolayısıyla Suriye’deki yıkımın ortadan kalkmasına destek olacak her oluşumu destekleriz. Benim anladığım bu parti birden fazla etnik kökene sahip ve bölgedeki insanları temsil ettiği düşüncesindeyim” diye konuştu.

‘RUSYA’NIN SURİYE KONUSUNDA ARZULARI OLDUĞUNU BİLİYORUZ’

Türkiye ile Rusya’nın Tel Fırat konusunda anlaştıklarına dair soruya da yanıt veren Nauert böyle bir anlaşma konusunda kendilerinin bilgisi olmadığını söyledi.

Nauert, “Suriye Suriyeliler’indir ve Rusya’ya ait olmamalıdır. Rusya lideri Vladimir Putin’in Suriye’de ister askeri üsler olsun ister deniz üsleri olsun bazı konularda kendi bazı tasarımları olduğunu biliyoruz. Bölgede alan kazanmak ve ellerinde tutmak konularında birçok arzuları, çıkarları olduğunu da biliyoruz. Ancak biz Suriye’nin kontrolünün Suriyeliler’e geçtiğini görmeyi arzu ediyoruz” dedi. (Amerika’nın Sesi) HABER MERKEZİ