İZMİR – 16. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nin İzmir ayağı yarın başlıyor. 3 gün sürecek festivalde 16 film gösterimi yapılıp, forum ve söyleşiler düzenlenecek.

8 şehirde 2 ay sürecek olan 16. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali, İstanbul ve Antalya’nın ardından yarın İzmir’de devam ediyor. İzmir Kadın Dayanışma Derneği ve Bağımsız Kadın İnisiyatifi ortaklığıyla organize edilen festival, 30 Mart-1 Nisan’da tarihleri arsında Konak Belediyesi Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.
Festival kapsamında 16 film gösteriminin yanı sıra forum ve söyleşiler düzenlenecek.
Filmmor İzmir programı şöyle:
30 Mart
İzmir Festivali’nin ilk gününde Kadınların Sineması, Komşu Komşunun Filmine Muhtaç ile Kadınlar Vardır bölümünden filmler yer alıyor.
* Evin Sakinleri / Monir Geyhdi
* Filistin’i İşlemek / Carol Mansour
* Yeter Artık Yeter / Kaouther Ben Hania
* Yaz Sıcağında Teori / Irene von Alberti
31 Mart
* Babamın Çalıya Döndüğü Gün / Nicole Van Kilsdonk
* İşe Yarar Bir Şey / Pelin Esmer
* Annelik / Roqiye Tavakoli
* Kaygı / Ceylan Özgün Özçelik
1 Nisan
Festivalin İzmir’deki son gününde Kadınların Sineması, Kadınlar Vardır ve Cins-iyet-ler bölümünden filmler; Kameralı Kadınlar filminin yönetmeni Neslihan Siligür, Homur Homur filminin yönetmenleri Simay Çalışkan ve Nergis Karadağ ile söyleşi olacak.
* 16 Hafta / Carlota Coranado
* Apne / Nicola Stephanie Sangs
* Arin / Mizgin Müjde Arslan
*  Homur Homur / Simay Çalışkan, Nergis Karadağ
* Kameralı Kadınlar / Neslihan Siligür
* Ölçek / Emine Gezici Üstündağ
* Mekânlar ve Yüzler / Agnes Varda, Jr
* İlahi Düzen / Petra Volpe
Canan’ın Ayışığında Yıkanan Kadınlar ve Filmmor yapımı Şirin Tekeli ile “Feminist bir Hareketlilik” videosunun gösterimiyle başlayacak forumda, kadınlar 2017’de kadınların var olma ve var etme deneyimlerini paylaşacak.    (MA)