Özgür Gündem gazetesi eski Eş Genel Yayın Yönetmeni Eren Keskin ve Yazı İşleri Müdürü Reyhan Çapan’a 7.5 yıl ceza verildi.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem gazetesi eski Eş Genel Yayın Yönetmeni Avukat Eren Keskin ile gazetenin Yazı İşleri Müdürü Reyhan Çapan hakkında TCK 301. maddeden açılan davanın karar duruşması İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Çapan ve Keskin, “Türklüğü, Cumhuriyeti, devletin kurum ve organlarını aşağılama” iddiasıyla cezalandırıldı. Çapan ve Keskin’in katılmadığı duruşmada avukatları hazır bulundu. Duruşmada mahkeme Çapan ve Keskin’e, ayrı ayrı 1 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Çapan ve Keskin’in birden fazla suçu işlediklerini ileri süren mahkeme heyeti, cezayı yarı oranında arttırarak, ayrı ayrı 2 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

Mahkeme heyeti “Sanıkların geçmişi ve sosyal ilişkilerini” göz önünde bulundurarak, cezada indirime gitmedi.

ÇAKSU, AYKOL VE BATUMLU DA YARGILANDI

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla Özgür Gündem gazetesi eski Eş Genel Yayın Yönetmeni Avukat Eren Keskin ve Hüseyin Aykol ile gazetenin Yazı İşleri Müdürü Reyhan Çapan ve gazetenin muhabiri Ersin Çaksu hakkında açılan davanın karar duruşması da görüldü. Keskin ve Çapan’a ayrı ayrı 3 yıl hapis cezası verildi. 1/6 oranında artırım yapan mahkeme heyeti cezayı 3 yıl 6 aya çıkardı. 3 yıl 6 aylık cezayı da 1/2 oranında arttıran mahkeme, 5 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

Mahkeme, Çaksu’ya da aynı suçtan 1 yıl 2 ay hapis cezası verdi. Cezada 1/6 oranında indirim yaparak, 11 ay 20 gün hapis cezası verdi. Gazetenin Eş Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Aykol ise aynı suçtan 1 yıl hapis cezası aldı. 1/6 oranında artırım yapılarak 1 yıl 2 ay hapse, bu da 1/4 oranında artırım yapılarak 1 yıl 6 ay 15 gün hapis cezasına dönüştürüldü. Burada da 1/6 oranında indirim yapan mahkeme 1 yıl 3 ay 12 gün hapis cezası verdi. Çaksu ve Aykol’un cezası ertelendi.

Özgür Gündem gazetesi yazarlarından Avukat Ayşe Batumlu’nun bir yazısına dair açılan davada da ceza çıktı. İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın duruşmasında Batumlu’ya “Suç işlemeye tahrik” gerekçesi ile verilen 5 aylık ceza ertelendi.

(ANF)