Uluslararası Af Örgütü, Boğaziçi Üniversitesi’nde gözaltına alınan öğrenciler için imza kampanyası başlattı.

Boğaziçi Üniversitesi’nde 19 Mart’ta ‘Afrin lokumu’ dağıtanlara ‘Katliamın lokumu olmaz’ dedikleri için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından hedef gösterilen ve ardından gözaltına alınan 11 öğrenci için Uluslararası Af Örgütü (UAÖ), kampanya başlattı. İnternet siteleri üzerinden başlatılan imza kampanyasına ilişkin yapılan açıklamada, gözaltında tutulan 11 öğrencinin terörle mücadele yasaları gereğince yargılanma ve üniversiteden atılma tehlikesi altında olduğu vurgulandı.

Uluslararası Af Örgütü tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, yaşanan olaylara ilişkin şu bilgiler verildi:

“İstanbul’daki Boğaziçi Üniversitesi’nde okuyan en az 11 öğrenci, 19 Mart’ta üniversite kampüsünde Türkiye’nin Suriye’de Afrin’e yönelik yürüttüğü askeri operasyona karşı barışçıl eylem düzenledikleri için ‘terör örgütü propagandası yapmak’la suçlanarak polis tarafından gözaltına alındı. Öğrenciler hâlâ Beşiktaş ilçesine bağlı Gayrettepe’deki polis merkezinde tutuluyor. Altı öğrenci 22 Mart’ta evlerinden ve öğrenci yurtlarından gözaltına alındı. 23 Mart’ta başka bir öğrenci kampüste gözaltına alındı. 24 Mart’ta gözaltına alınan yedi öğrenciden üçü serbest bırakıldı, ancak 25 Mart’ta üç öğrenci daha gözaltına alındı. 26 Mart’ta, baskın yapıldığı sırada evinde olmayan bir öğrenci polis merkezine gittiğinde, başka diğer üç öğrenci ise kampüste gözaltına alındı. Böylece şu anda gözaltında tutulan öğrencilerin sayısı 11’e ulaştı. Öğrenciler, terörle mücadele yasaları kapsamında yargılanma ve üniversiteden atılma tehlikesi altındalar.”

ÖĞRENCİLERE İŞKENCE İDDİASI

Açıklamada, ilk öğrenci gözaltılarına karşı barışçıl eylem yapan ve yedi öğrenciden oluşan başka bir grubun da 22 Mart’ta sekiz saat gözaltında tutulduğu belirtilerek, “Bu grubun gözaltında cinsel saldırı da dahil olmak üzere kötü muameleye uğradığı ve bir öğrencinin burnunun kırıldığı öne sürüldü” denildi.

‘ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARI KIŞKIRTICI VE ÖNYARGILI’

Gözaltıların, aralarında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da bulunduğu bazı hükümet sözcülerinin öğrenciler hakkında kışkırtıcı ve önyargılı açıklamalarda bulunmasının ve onları ‘terörist öğrenciler’ olarak nitelendirmelerinin ardından gerçekleştiği hatırlatılan açıklamada, “Gözaltına alınan öğrencilerin Türkiye’nin Suriye’de yürüttüğü askeri operasyona karşı barışçıl muhalefeti, barışçıl toplanma ve ifade özgürlüğü hakları kapsamında korunmaktadır ve hem iç hukuk hem de uluslararası hukukun güvencesi altındadır” denildi.

‘ÖĞRENCİLER DERHAL VE KOŞULSUZ SERBEST BIRAKILSIN’

Yetkililerden gözaltındaki öğrencilerin hepsinin derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmasını talep eden Uluslararası Af Örgütü, “Öğrencilerin herhangi bir idari yaptırıma maruz kalmaması ve üniversite öğrenimlerini sürdürebilmesi de ayrıca güvence altına alınmalıdır. 22 Mart’ta kısa bir süre gözaltında tutulan yedi öğrencinin gözaltında tutuldukları sırada kötü muameleye uğradıklarına dair iddiaların tümü, bağımsız ve tarafsız bir şekilde hızlıca soruşturulmalı ve hala gözaltında tutulan öğrencilerin işkence ve kötü muameleye karşı korunması da güvence altına alınmalıdır” dedi.

ERDOĞAN’IN ÖĞRENCİLERİ HEDEF ALAN SÖZLERİ HATIRLATILDI

Açıklamada, Erdoğan’ın Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri için sarfettiği “Bu terörist öğrencileri kamera çekimlerinden bulup, çıkarıp, onlara da gereğini yapacağız. Bu üniversitelerimizdeki hocalarımızın da çok daha dikkatli olması gerekir. Eğer bu üniversitelerimizdeki hocalarımızın bu öğrencilerle iltisakı olduğunu belirlediğimiz anda onlarla ilgili de gereğini yaparız. O komünist öğrencilere, terörist vatan hainlerine üniversitede okuma hakkı vermeyeceğiz” sözleri de hatırlatıldı.

Açıklama şu ifadelerle sona erdi:

“İfade özgürlüğü hakkı, Türkiye’nin imzaladığı Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 10. maddesinin yanı sıra Birleşmiş Milletler Kişisel ve Siyasal Haklar Uluslararası Sözleşmesinin 19. Maddesi ile güvence altındadır. Uluslararası insan hakları hukuku ifade özgürlüğüne yönelik belirli sınırlandırmalara izin verse de, bu sınırlandırmalar üç bölümden oluşan sıkı bir testten geçmelidir: Sınırlamalar yasalarda yer almalı; ulusal güvenlik, kamu düzeni veya başkalarının haklarına ya da itibarına saygı gösterilmesi gibi özel olarak belirlenmiş amaçlarla sınırlandırılmalı ve izin verilen bu amaçlardan herhangi birine ulaşmak için gerekli ve orantılı olmalıdır.”

Acil eylem kapsamında başlatılan imza kampanyasının linkine şuradan ulaşılabilir:  https://acileylem.org.tr/eylem/savas-karsiti-eylem-yaptiklari-icin-goezaltina-alinan-oegrenciler-serbest-birakilmali