İSTANBUL – Ekonomiye yönelik endişelerini dile getirmeye başlayan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’i “ayağına sıkmakla” eleştiren AKP Genel Başkanı Erdoğan, “Birileri çıkıp garip garip konuşuyor, ‘Ekonomi şöyle, dikkatli olmak lazım’ falan. Tabii dikkatli olacaksın. Ama kendi ayağına da kurşun sıkamazsın” dedi.

Partisinin Pendik İlçe Kongresi öncesi üyelerine seslenen AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, ekonomiye dair endişelerini dile getiren Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’i isim vermeden yine eleştirdi. Erdoğan, ekonomiyi merkeze alan konuşmasının satır başları şöyle:
*”Türkiye büyümede ne yaptı? 7.4’le G-20 ülkeleri arasında 1 numara oldu, 1 numara. G-20 ülkelerinde kimler yok? Amerika’sı var, Çin’i var, Rusya’sı var, hepsi var. Bir numara Türkiye, 7.4
* Birileri çıkıp garip garip konuşuyor, ‘Ekonomi şöyle, dikkatli olmak lazım’ falan… Tabii dikkatli olacaksın. Ama kendi ayağına da kurşun sıkamazsın. Bu faiz belasından Türkiye’yi, faizi aşağı indirmek suretiyle enflasyondan kurtaracağız.
* Enflasyonun anası da babası da faizdir. Bunu bilmeyenler bilsin. Bunun aksini yapmaya kalkanlar da kusura bakmasın karşılarında beni bulur. Ekonomide her kötülüğün anası faizdir. Fakiri daha fakir zengini daha zengin yapar. Bunun da lobisi finans kuruluşlarıdır. Açık söylüyorum, devletin bankaları da bunun içindedir.
* Ve bu işi çözmemiz lazım. Çözeceğiz. Er geç çözeceğiz. Çünkü bizim aldığımız bu noktadaki eğitim budur. Biz ‘George’nin ağzına bakarak hareket edemeyiz. ‘Hans’ın ağzına bakarak hareket edemeyiz. Eğer onların ağzıyla hareket etseydik 15 yıl önceki Türkiye neyse bugün de o olurduk. Gerek başbakanlığım döneminde gerek Cumhurbaşkanlığımız döneminde hep bunları yıkmaya çalıştık. Başarılı olduğumuz zamanlar oldu. Olamadığımız zamanlar oldu.”
KILIÇDAROĞLU’NA: HESABINI VERECEKSİN!
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na da yüklenen Erdoğan, şöyle devam etti: “Ben Pensilvanya’dakinin siyasi ayağıymışım, göreceksin siyasi ayağını. Hesabını vereceksin. Yanında taşıdığın Pensilvanya’dakinin uşaklarının hesabını da vereceksin. Nasıl bir profil oluşturduğunuzun, odalarınızda ne tür oyunlar kurduğunuzun hesabını vereceksiniz. Laf ola beri gele yok!”