Çevik, Rusya’nın desteği ile El Bab ve Afrin operasyonunun yapıldığını söyledi. Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı İlnur Çevik, ABD ve Rusya ile ilişkilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Suriye’de El Bab ve Afrin‘e yönelik Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı’nın Rusya’nın desteği sayesinde yapıldığını söyleyen Çevik, “Rusya hava sahasını açmasaydı bırakın El Bab’a, Afrin’e girmeyi insansız hava aracı bile kaldıramazdık” diye konuştu.

“RUSYA KENDİNİ CUMHURBAŞKANIMIZA KANITLIYOR”

Rusya ile Türkiye arasında son dönemde yaşanan yakınlaşma hakkında konuşan Çevik, “Rusya son dönemde Cumhurbaşkanımıza kendini ispatlıyor. İyi bir performans da gösterdi. Benim kişisel notum 10 üzerinden 10 olur” dedi.

SURİYE VE IRAK’I TÜRK MÜTEAHHİTLER İNŞA EDECEK

İlnur Çevik, Hakan Çelik’in “Irak ve Suriye ile aramız çok iyi değil. Hatta Suriye liderinin gitmesini istedik. Buna rağmen oranın yeniden inşaasında ihaleler alabilir miyiz?” sorusu üzerine “Türkiye’nin inşaat kalitesi hiç bir yerde yok ve bu ülkelerin yanı başında. Benim aile şirketim orada inşaat yaptı. Süleymaniye Havaalanını biz yaptık. Onların istediği kalitede çimento, demir, inşaat malzemesi sadece Türkiye’de var. Irak, Musul yeniden inşa edilecek. Musul’un imarını Gazinatep mi yapar Wasshington mu? Tabii ki Gaziantep yapar” dedi.

“ERDOĞAN’IN DEHASI SURİYE’DE BİZİ MASAYA OTURTTU”

Çevik, “Suriye’de çözüm olunca, rejimin bir numara olacağını kim diyor? Kaldı ki Türkiye Afrin’de yaratılan harika olay -bunda Sayın Cumhurbaşkanımızın büyük dehası var- bu uzun vadede bizi masaya koydu. Suriye’de kim var masada. Rusya var, Suriye var, Türkiye var. Amerika eğreti oturuyor. Amerika bir bacağı kırılmış sandalyede oturuyor. YPG-PYD bir bacağı kırılmış sandalyedir” diye konuştu.

“AFRİN’DE 50 KÜSUR ŞEHİT VERDİK AMA”

Hakan Çelik, “İnşa sürecinde Türkiye, Suriye ve Irak’tan büyük pastayı alacak mı?” diye sordu.

Başdanışman Çevik bu soruya şöyle yanıt verdi:

“Tabi. Biz zamanında Irak’ta olsaydık çok daha fazla söz sahibi olacaktık. Suriye’de biz daha güçlüyüz. Her şeyimizle oradayız. Orada iki büyük kazancımız var. Mehmetçiğimizin büyük kahramanlığı ve özverisi iki tane önemli olay yaptı. Bir bizi Suriye’ye güçlü bir şekilde sokarak, geleceğimizi kurtardılar. Allah razı olsun şehitlerimiz ve gazilerimiz. Ama bakın 56 tane şehidimiz var, şimdi arttı 2 tane daha girdi. Bu şehitlerimiz, 50 küsur şehit var, eğer biz o şehitleri vermeseydik, Afrin’e girmeseydik, PKK’nın oradaki varlığı belki ileride bize Türkiye içinde 1000 şehide mal olacaktı. Onların kendilerini feda etmeleri, belki 1000 kişiyi belki daha fazlasını kurtardı. Ben çok gururluyum.”

Kaynak: Cumhuriyet