Adana Büyükşehir Belediyesi’nde yaklaşık 1000 kişi işten çıkarıldı. İşçilerden biri, “Bizim sicilimizde hiçbir şey yok, bizi neden çıkardılar bilmiyoruz” dedi. Ataşehir Belediyesi’nde kadroya geçmek için başvuru yapan 110 taşeron işçi de güvenlik soruşturması sonuçları gerekçe gösterilerek işten çıkarıldı.

Adana Büyükşehir Belediyesi’nde yaklaşık 1000 kişi güvenlik soruşturması sonuçları gerekçe gösterilerek işten çıkarıldı.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile yapılan kadro düzenlemesinde kadroya başvuran işçilerin güvenlik soruşturmasından geçirmesi zorunluluğu getirilmişti. Ataşehir Belediyesi’nde de işçiler kadro beklerken işten çıkarıldı.

Bir işçi güvenlik soruşturması kapsamında yaklaşık 1000 işçinin işten çıkarıldığını belirterek kendilerine herhangi bir açıklama yapılmadığını söyledi.

Ayrıca işçi, birçok işçinin sicilinde hiçbir şey olmadığı halde işten çıkarılarak mağdur edildiklerini belirterek “İlerleyen süreçte sesimizi duyurmak için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Ataşehir Belediyesi’nde 114 işçi işten atıldı

Ataşehir Belediyesi’nde “taşerona kadro” müjdesinin gerçek yüzü kendisini gösterdi.

Bir işçi güvenlik soruşturması sonuçlarının geçtiğimiz hafta Perşembe günü geldiğini, bugün ise tebliğ edildiğini söyledi. Soruşturma sonucunda kadro bekleyen 500 işçinin 114’i işten çıkarıldı. İşten çıkarmalara ilişkin belediye herhangi bir açıklama yapmış değil.

Ayrıca, işçilerin güvenlik soruşturması sonuçlarında da gizlilik bulunduğundan kaynaklı, işçiler kadroya geçememe nedenlerini mahkemeye başvurarak öğrenilebilecek.

Sendika.Org