Çipras, tutuklanan iki Yunan askerinin serbest bırakılmasının bir iyi niyet göstergesi olabileceğini söyledi.  Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, ülkesi ile Türkiye arasında son dönemde yaşanan krizlerle ilgili konuştu. “Türkiye provokasyonlarını sıklaştırdı, ilişkileri bozuyor” ifadelerini kullanan Çipras, dış politikadaki sorunların çözümlenmesi için çaba gösterilmesi gerektiğini belirtti.

Çipras, Türkiye’yi ‘çıkmaz sokak taktiklerini’ bırakmaya çağırdıklarını belirtirken, tutuklanan iki Yunan askerinin serbest bırakılmasının bir iyi niyet göstergesi olabileceğini söyledi.

Dün, Dışişleri Bakanlığı Yunanistan’ın “2 askeri siyasi amaç için kullanıyorlar” ifadesine tepki göstermişti. Yapılan açıklamada, “Devlet ciddiyeti ile bağdaşmayan ifadelerini kınıyoruz” denilmişti.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Edirne’de askeri yasak bölgede yakalandıktan sonra tutuklanan iki Yunan askeri hakkında yapılan basın açıklamasında kullanılan ifadelerin, Yunan makamlarının, Türkiye’ye karşı seviyesi giderek düşen bir üslup kullanmaya başladığını ortaya koyduğuna dikkat çekilmişti.  (demokrathaber)