Erbil merkezli K24 televizyonuna konuşan Kuzey Suriye Federasyonu’nun üst düzey yetkilisi Rezan Gilo, ABD ve Fransız askerlerinin Menbiç’te görev yaptıklarını söyledi.

Fransa’nın büyük bölümünü YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) denetimindeki Menbiç’e asker göndereceği haberinin yankıları sürerken Fransız askerlerin Suriye’de Tel Abyad ve Menbiç’e girdiği, SDG ile birlikte devriye gezdiği ileri sürüldü.

GÖRDÜKLERİMİZİ SÖYLÜYORUZ

İddiayı dile getiren ise Kuzey Suriye Federasyonu’nun üst düzey savunma yetkililerinden Rezan Gilo.

Gilo, Erbil merkezli Kürdistan 24 (K24) tv kanalına konuştu. Sputnik’in aktardığına göre, ABD ile Fransız askerlerinin Menbiç, Rakka ve Suriye’nin kuzeyinin tamamında görev yaptıklarını söyleyen Gilo, ”Bunları resmi açıklamalarda bulamazsınız, biz gördüklerimizi söylüyoruz” dedi.

Rezan Gilo, “Bazen NATO ülkeleri gerginlikten kaçınmak için bölgede birliklerinin olduğunu inkâr ediyor. Ancak gerçekte Fransa ve ABD güçleri bizim bölgemizde görev yapıyor” diye konuştu.

YEREL KAYNAKLAR: FRANSIZ ÖZEL BİRLİKLERİ GELDİ

Yerel kaynaklardan da Menbiç’e Fransız özel kuvvetlerin geldiği ve SDG ile ABD kuvvetleriyle birlikte devriye gezdiği haberleri geldi.

Bugün öğleden sonra ABD güçlerinin kısmen çekildiği ve ardından Fransız askerlerinin hem Menbiç’e hem de sınırdaki Tel Abyad’a girdiği öne sürüldü.

MACRON SİNYALİ VERMİŞTİ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 29 Mart’ta Kuzey Suriye Federasyonu heyetiyle görüşmüştü. Görüşmeden sonra Macron’un Menbiç’e asker göndereceğini söylediği belirtilmiş ancak bu iddia doğrulanmamıştı. Macron’un resmi açıklamasında ise Ankara ile SDG arasında arabuluculuk teklif edilmişti.  (Kaynak: Sputik)