İSTANBUL –  İSİG, Mart ayında en az 122 işçinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiğini açıkladı.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, Mart ayı “İş Cinayetleri” raporunu açıkladı. Raporda, Mart ayında en az 122 işçinin, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiği kaydedildi. İSİG, Mart ayı raporlarında meslek hastalığı nedeniyle gerçekleşen iş cinayetinin yazılmadığını belirtirken, “ILO ve WHO verilerine göre, 1 ‘iş kazası sonucu ölüm’ karşılığında yaklaşık 6’sı meslek hastalığı sonucu ölüm’ olmaktadır. Bu durumda Türkiye’de Mart ayında 700’ün üzerinde işçinin meslek hastalıklarından dolayı ölmüş olabileceği öngörülmektedir” diye belirtti.
6 KADIN 1 ÇOCUK 
Yaşamını yitiren 122 kişiden 105’inin ücretli (işçi ve memur), 17’sinin ise kendi nam ve hesabına çalışanlardan (çiftçi ve esnaf) olduğu belirtilirken, 122 işçiden 6’sının kadın işçi olduğu vurgulandı. İSİG, “Kadın işçi cinayetleri taşımacılık, tarım, konaklama ve ev işçiliğinde gerçekleşti. 15 yaşında olan bir çocuk çalışırken can verdi. Bolu Kıbrısçık Çok Programlı Anadolu Lisesi 9.sınıf öğrencisi Mehmet Bağatır, ailesinin büyükbaş hayvanlarına çobanlık yapmak için okulu bıraktı. Hayvanları otlatırken 50 metrelik vadiden dereye düştü. 8 mülteci işçi yaşamını yitirdi. Mülteci işçilerin 3’ü Suriyeli, 2’si Afgan, 2’si Ukraynalı ve 1’i Kırgız” dedi.
EN ÇOK İŞ CİNAYETİ YAŞANAN İLLER
Raporda en çok iş cinayetinin yaşandığı ilin 13 ölümle İstanbul olduğu belirtilirken, İstanbul’u 8 ölümle Konya, 6 ölümle Çorum, 5’er ölümle Antalya, Bursa, İzmir ve Manisa takip ettiği yazıldı.
İSİG, Şubat ayı raporunda da en az 123 işçinin yaşamını yitirdiğini açıklamıştı.