Irak Kürdistanı’nda temaslarını sürdüren HDP heyeti, basın toplantısı düzenledi. Eş Başkan Pervin Buldan, Kürtler arası birliğin yanı sıra yeni bir sürece ilişkin soruları da yanıtladı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Irak Kürdistanı’ndaki temaslarına ilişkin konuştu. “Her yaptığımız görüşmede çok geç kaldığımıza vurgu yapıyoruz” diyen Buldan, Erbil’deki temaslarını tamamladıktan sonra Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ve Goran Hareketi ile görüşmek için Süleymaniye’ye geçeceklerini söyledi.

Irak Kürdistanı’nın başkenti Erbil’de temaslarına devam eden HDP heyeti, dün Kürdistan Bölgesi eski Başkanı Mesud Barzani ve Başbakan Necirvan Barzani ile bir araya geldikten sonra Dedeman Otel’de farklı siyasi partilerin temsilcileri ve sivil toplum kurumu yöneticileri ile görüştü. Bugün de ziyaretlerini sürdüren HDP heyeti,  Kürdistan Komünist Partisi ile görüşmesinden sonra bir basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan konuştu. Konuşmasına, birlik için çok geç kaldıklarını belirterek başlayan Buldan şunları söyledi:

“Erbil’de başladığımız görüşmelerimiz sürüyor. 3 günlük programımızın ilk gününde Mesut Barzani ve Neçirvan Barzani ile diğer siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum örgütleriyle görüşmelerimiz oldu. Görüşmelerimizde olumlu izlenimler aldık. Kürtler arasında bir an önce birlik ve beraberliğin sağlanıp, ulusal kongrenin toplanması gerekir. Görüşmemizde Kürt halkının birliği için ‘çok geç kaldık’ denildi. Bu sözler, Kürt halkı için birliğin ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor.”

‘BASKILARIN AŞILMASI BİRLİK İLE MÜMKÜNDÜR’

“Bu süreçte Kürt halkı üzerinde uygulanan zulümler, baskılar, katliamlardan kaynaklı bir an önce birliğimizi oluşturmalıyız. Kerkük’le başlayan ve Afrin’le devam eden ve bundan sonra da devam etmesi öngörülen bu savaş politikalarından vazgeçilmesi gerekir. HDP olarak her yerde barışı, özgürlüğü savunduk. Bundan sonraki çalışmalarımızda da barışa, özgürlüğe hizmet edeceğini söyleyebiliriz. Savaşla, baskıyla, zulümle olası kazanımların yok edilmesine karşı da Kürt halkı artık birliğini sağlamalı. Kürt halkı için bu süreçte birlik çok önemlidir.”

‘KÜRT HALKININ GELECEĞİ İÇİN İTTİFAK ŞART’

“Bir ittifaktan bahsediyoruz. Bu ittifak Kürt halkının geleceği, özgürlüğü için önemlidir. Bu görüşmelerimizin amacı elbette ittifaktır. Kürt halkının geleceğini, yüz yılını belirleyecektir. Bu ittifakın çok önemli olduğunu bir kez daha belirtmek isterim. Komünist Parti ve yöneticileriyle de yaptığımız görüşmede buna dikkat çektik. Bu diyalogun sürmesi gerektiğini söyledik.”

‘YENİ BİR SÜREÇ YOK ANCAK BAŞLAMASI GEREKİR’

Buldan’a Türkiye’de yeni bir sürecin başlayıp başlamayacağı da soruldu. Buldan konuyla ilgili şunları söyledi:

“Türkiye’de yeni bir sürecin başlayıp başlamayacağını bilemem ama yeni bir sürecin başlaması gerekir. Türkiye’deki huzurun sağlanması gerekir. Devam eden çözüm sürecinin bitirilmesi, Öcalan ile ilişkilerin kesilmesiyle süreç farklı bir aşamaya geçti. Görüşmelerin kesilmemesi gerekirdi ve açıkçası görüşmelerin kesilmesiyle birlikte Öcalan ağırlaştırılmış tecride alındı. Bu görüşmelerin kesilmesi ve Öcalan’ın tecrit edilmesinin Türkiye ve Ortadoğu için çok kötü sonuçları oldu. Türkiye tecridi kaldırmalı ve yeni bir süreci başlatmalıdır. Sadece Türkiye için de değil, Ortadoğu’nun da barışa ihtiyacı var. Görüşme, diyalogla sorunların çözümü sağlanmalıdır. Müzakere ile sorunların çözümü mümkündür. Türkiye’de de Ortadoğu’da da diyaloğa ihtiyaç vardır. Diyalog ortamını daha fazla geliştirmemiz gerekir.”

‘DİYALOGU GÜÇLENDİRMEMİZ LAZIM’

Birlik çabalarını sürdüreceklerini belirten Buldan’ın ardından DTK Eşbaşkanı Bedran Öztürk konuştu. Öztürk şunları söyledi:

“Kürdistan’ın dört parçasında diyalogu güçlendirmemiz lazım. Eleştirilerimiz olsa da diyalogumuzu sürdürmeliyiz. Sadece Başur değil, Rojava, Rojhlat partilerini de ziyaret etmeliyiz. Ulusal birlik çalışmalarımız çok önemlidir. Bu görev ve sorumluluk bize düşüyor. Biz de bu çalışmalarımızı sonuna kadar sürdüreceğiz.”

‘HDP’YE DESTEK OLMAMIZ GEREKİR’

Basın toplantısında görüşmelerine ilişkin bilgi veren Kürdistan Komünist Partisi Genel Sekreteri Kawa Mahmut, Türkiye’de şartların ağır olduğunu belirterek, “Türkiye’de binlerce HDP’li cezaevlerine atıldı. Kürt partileri olarak HDP’ye destek olmamız gerekir. Kürt partileri ulusal birlik için ortak bir ağ oluşturmalıyız. Adımlar atılıyor ama daha fazla konuşup çözüm geliştirmemiz gerekir” dedi.

HDP heyeti, Erbil’de Kürdistan Komünist Partisi’ne yaptıkları ziyaretin ardından Kürdistan İslami Birlik Partisi, Kürdistan Emekçiler Partisi ve Kürdistan İslami Toplum Partisi yetkilileri ile görüşecek.

HDP heyetinin Erbil temaslarından sonra Süleymaniye kentine geçerek KYB ve Goran Hareketi yetkilileri ile görüşmeler gerçekleştirecek.   (artigercek)