Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Efrin’i işgalini destekledikleri Türkiye’nin, Efrin’i Suriye hükümetine geri vermesi gerektiğini söyledi.

Rus Dışişleri Bakanı Lavrov, gündemdeki gelişmelere dair Moskova’da basın toplantısı düzenledi. Toplantı sırasında Lavrov’a, basın mensupları tarafından Türkiye’nin Kuzey Suriye Federasyonu’na bağlı Efrin’e dönük operasyonuna ilişkin bir soru yöneltildi.
Lavrov soruya,  “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Afrin’i işgal etmek istediğini hiçbir zaman söylemedi. Nitekim biz de Afrin’deki durumu normalleştirmede en kolay yöntemin, Türkler buradaki hedeflerine ulaştıklarını söylediklerinde, bu bölgenin kontrolünün Suriye hükümetine geri verilmesi olacağına inanıyoruz” yanıtı verdi.
Lavrov, Efrin konusundaki bu sözlerine bundan başka bir görüşü desteklemediklerini de ekledi.
Dışişleri Bakanı’na Astana sürecinin garantör ülkeleri olan Rusya, Türkiye ve İran’ın liderlerinin geçen hafta Ankara’da gerçekleştirdiği üçlü zirvede Efrin’deki gelişmeleri konuşup konuşmadıkları da soruldu. Lavrov, şunları söyledi:
“(Afrin), Erdoğan’ın pek çok defa bahsettiği pozisyon üzerinden konuşuldu: ABD, Kürt gruplarla flört etmeye başlayıp, onlardan Irak sınırında bir tür güvenli bölge oluşturma planları yapınca, Erdoğan bu planları Türkiye’nin güvenlik çıkarlarına bir tehdit olarak gördü. Fakat Erdoğan, Türkiye’nin Afrin’i işgal etmek istediğini hiçbir zaman söylemedi.”
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un, destek verdikleri Türkiye’nin Efrin’i işgal etmesi ve Doğu Guta’daki gelişmelerin ardından bu sözleri sarf etmesi dikkat çekti.
‘RUSYA OLMASAA İHA BİLE UÇURAMAZDIK’
Nitekim Rusya’nın Türkiye’ye verdiği desteği Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı İlnur Çevik, katıldığı bir televizyon programında açık biçimde itiraf etmişti. Türkiye’nin Efrin operasyonunu Rusya’nın desteği sayesinde yaptığını söyleyen Çevik “Rusya hava sahasını açmasaydı bırakın El Bab’a ve Afrin’e girmeyi, insansız hava aracı bile uçuramazdık” demişti.
‘KÜRTLER OLMADAN HİÇBİR İHTİLAF ÇÖZÜLEMEZ DEMİŞTİ!’
Türkiye’ye bu desteği veren Rusya’nın Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise, 29 Mart’ta verdiği demecinde “”Suriyeli Kürtlerle ilişkilerimiz, Irak, İran Türkiye gibi diğer ülkelerde toplumun bir parçası olarak yaşayan Kürtlerle de olduğu gibi değişmedi. Kürt halkı olmadan bu bölgede, Kürtlerin yaşadığı ülkelerin topraklarında hiçbir ihtilafın çözülemeyeceğine inanıyoruz” demişti.
Dün bunları söyleyen Lavrov, bölge politikaları doğrultusunda bu kez Efrin’in kontrolleri altında bulunan Suriye rejimine verilmesi için Türkiye’ye çağrı yapmaya başladı.  (MA)