İSTANBUL – KESK, DİSK, TMMOB VE TTB, Taksim Meydanı’na ilişkin İstanbul Valiliği’ne yaptıkları başvuruya olumsuz yanıt verilmesi üzerine bu yıl 1 Mayıs’ı Maltepe miting alanında kutlayacaklarını açıkladı. DİSK Genel Başkanı Kani Beko, “Taksim sevdamız hiç bitmedi, bitmeyecek” dedi.
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipleri Birliği (TTB), bu yıl ki 1 Mayıs kutlamasına ilişkin ortak basın toplantısı düzenledi. DİSK Genel Merkezi’nde düzenlenen toplantıya DİSK Genel Başkanı Kani Beko, KESK Eş Genel Başkanları Mehmet Bozgeyik ve Aysun Gezen, TTB Merkez Konseyi Başkanı Raşit Tükel, TMMOB Genel Başkanı Emin Koramaz katıldı.
Salona “Demokrasi için, güzel günler için 1 Mayıs’a” dövizleri asılırken, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Eş Başkanı Esengül Demir, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Genel Başkanı Ahmet Kaya, Halkevleri Eş Genel Başkanı Nuri Günay, EMEP İstanbul İl Başkanı Güven Gerçek ve HDK İstanbul İl Eşsözcüsü Atilla Özdoğan’ın yanı sıra çok sayıda sendika ve siyasi parti temsilcileri de toplantıya katılarak destek verdi.
‘TAKSİM SEVDAMIZ BİTMEYECEK’
Ortak açıklamayı DİSK Genel Başkanı Kani Beko yaptı. Beko, “Biz toplumsal savaştan değil, toplumsal barıştan yana olduğumuzu hep belirttik. 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlama sevdamız hiç bitmedi, bitmeyecek de” diyerek konuşmasına başladı.
1 Mayıs Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü’nü Türkiye’nin dört bir yanında milyonlarla kutlamak için hazırlıklara başladıklarını aktaran Beko, “Her sene olduğu gibi bu sene de, emeğin taleplerini, demokrasiye, barışa ve özgürlüğe olan özlemimizi, başta Taksim olmak üzere 1 Mayıs meydanlarında haykırmak istediğimizi başta İçişleri Bakanı olmak üzere ilgili makamlara ilettik” diye konuştu.
‘EMEKÇİLERİ TAKSİME ÇAĞIRMAK SUÇ DEĞİL’
1 Mayıs 1977’de kaybettikleri arkadaşlarını anmak, Taksim Meydanı’nın 1 Mayıs Meydanı olduğunu haykırmak ve emeğin taleplerini kentin en merkezi meydanında görünür hale getirmek istediklerini İstanbul Valisi’ne ifade ettiklerini belirten Beko, “1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamanın, 1 Mayıs’ta işçileri, emekçileri Taksim’e çağırmanın suç olmadığını, aksine 1 Mayıs’ın kutlanmaması için iktidar tarafından uygulanan şiddetin ve baskının hukuk dışı olduğuna dair 3’ü uluslararası 7’si ulusal toplamda 10 yargı kararı bulunuyor” ifadelerini  kullandı.kullandı.
‘TAKSİM İÇİN OLUMSUZ KARAR VERİLDİ’
Türkiye gerçekten bir hukuk devleti olsaydı bu yargı kararlarının üzerine tartışılacak bir konunun kalmayacağını vurgulayan Beko, “Ancak ülkemizde bütün diğer haklar gibi 1 Mayıs kutlamaları da yargının güvencesinde değil. Nitekim 1 Mayıs’ta Taksim’de olma isteğimiz karşısında aldığımız olumsuz yanıt, bu durumu bir kez daha tescilledi” dedi.
Beko, “Hukuk tanımazlığı alışkanlık haline getirenler”e sanatçı Ruhi Su’nun, “Sabahın bir sahibi var, sorarlar bir gün sorarlar” dizelerini hatırlatarak, “DİSK, KESK, TMMOB ve TTB olarak tüm dostlarımızla beraber sabahın sahibinin kimler olduğunu bu sene başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında milyonlarla ifade etmek istiyoruz” dedi.
‘MALTEPE’DE KUTLANACAK’
1 Mayıs’ı İstanbul Maltepe Meydanı’nda kutlayacakları bilgisini paylaşan Beko, Türkiye’nin dört bir yanında 1 Mayıs’ı dostlarıyla kol kola, omuz omuza, örgütleyeceklerini ifade etti.
Beko, son olarak şunları söyledi:
“* Açlık, yoksulluk sınırının altında ücretlere mahkum edilenler, ‘geçinemiyoruz’ diyenler, işsizler 1 Mayıs meydanlarında buluşacak.
* Çalışırken ölmek, sakat kalmak, tükenmek istemeyenler, yaşamı savunanlar 1 Mayıs meydanlarında buluşacak.
* Bize dayatılan bu vahşi sermaye düzenine karşı işini, ekmeğini, şekerini, deresini, ormanını, tarlasını, ülkesini ve geleceğini savunanlar 1 Mayıs meydanlarında buluşacak.
* ‘Bu daha başlangıç’ diyenler, ‘hayır’ diyenler, ‘barış’ diyenler, ‘adalet’ diyenler 1 Mayıs meydanlarında buluşacak.
* Emek, barış, demokrasi, eşitlik, özgürlük, laiklik ve halkların kardeşliği 1 Mayıs meydanlarında buluşacak.
* Emeğini, yaşamını, doğasını, aklını, bedenini ve memleketi; sermayenin ve tek adam rejiminin kuşatmasına karşı savunanlar 1 Mayıs meydanlarında buluşacak.
* Savaşa hayır barış hemen şimdi diyenler meydanlarda olacak,
* Milyonlar OHAL ile dayatılan yeni rejimin karanlığına teslim olmayacağını 1 Mayıs meydanlarından görkemli bir biçimde ilan edecek.
* Bu ülke için çalışan, emek veren ama en temel hakları yok sayılan milyonlar, yurttaş olduklarını hatırlatmak için, ‘Cumhur’un kim olduğunu göstermek için, birlik-mücadele ve dayanışma için buluşacak.
* Milyonlar bir arada kazanacağımız rengarenk, güneşli güzel günlerin, emek ile kuracağımız geleceğin resmini çizmek için 1 Mayıs meydanlarında buluşacak!
Biz dört emek ve meslek örgütü olarak sadece üyelerimizi ve bizlerle beraber 1 Mayıs alanlarında olacağını ifade eden onlarca dost kurumu değil, bu ülkede emeğiyle geçinen ve yok sayılmak istenen herkesi, 1 Mayıs 2018 için ilan ettiğimiz emeğin demokrasi seferberliğine güç vermeye çağırıyoruz.”     (M.A)