Suriye’de kimyasal saldırı düzenlendiği iddiaları hakkında konuşan bir ABD’li yetkili, Duma’da Klorin ve Sarin gazı kullanıldığı sonucuna vardıklarını iddia etti.

Suriye yönetiminin Duma’da kimyasal saldırı düzenlediği iddiaları hakkında Amerikan CNBC televizyonuna konuşan ancak adı açıklanmayan bir yetkilinin yaptıkları incelemede Duma’da Klorin ve Sarin gazı kullanıldığı sonucuna vardıklarını söylediği bildirildi.

Haberi “son dakika” olarak duyuran CNBC iddiayı ABD’li yetkiliye dayandırdı. Söz konusu iddiayı CNN Türk Washıngton Temsilcisi Serdar Cebe aktardı. ABD’den daha önce yapılan açıklamalarda kullanılan kimyasal maddenin ne olduğunun tespit edilemediği vurgulanmıştı.

‘GECE YARISI VURULACAK’

Bu arada İngiliz Daily Telegraph gazetesi de ABD ve batılı müttefiklerinin bu gece yarısı Suriye’ye saldırı düzenleyeceklerini iddia etti.

Aynı gazete daa önce de İngiltere Başbakanı Theresa May’in denizaltıların gönderilmesi talimatını verdiğini yazmıştı. Haberde, May’in Duma’daki duruma verilecek tepkiyi belirlemek üzere kabineyi topladığı ve zon kararın ABD ve Fransa ile yapılacak görüşmelerden sonra verileceği belirtiliyordu.

Doğu Guta’nın Duma ilçesinde Suriye ordusunun kimyasal silah kullandığı iddiaları henüz kanıtlanmış değil. ABD ve başta İngiltere ile Fransa olmak üzere batılı müttefikleri, iddiaları gerekçe göstererek Suriye’ye askeri operasyon düzenlemek istiyor.

Rusya ise kimyasal silah kullanımı iddialarının dayanaksız olduğunu kaydederken, bunun yeni bir provokasyon olduğunu belirtiyor.   (artigercek)