ABD yönetimi, Suriye’deki kimyasal saldırıyı Esad rejiminin düzenlediği yönünde ellerinde ‘yüksek derecede’ kanıt olduğunu iddia etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Duma’da düzenlendiği iddia edilen kimyasal saldırının arkasında Suriye hükümetinin olduğu yönünde ellerinde “çok yüksek derecede güvenilir” kanıt bulunduğunu öne sürdü.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre günlük basın brifinginde konuşan Nauert, kullanılan kimyasalların türünü tespit etme çalışmalarının ise sürdüğünü kaydetti.

“Saldırının arkasında Suriye hükümetinin olduğunu söyleyebiliriz” diyen Nauert, Amerika’nın elinde bu yönde kanıt olup olmadığı sorusuna da “Evet” yanıtını verdi.

Nauert, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü heyetinin kanıt toplamak üzere Cumartesi günü Suriye’de olacağını sözlerine ekledi.

BEYAZ SARAY SÖZCÜSÜ: EMİNİZ

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Huckabee Sanders da günlük basın brifinginde, Amerikan istihbaratının, Rusya’nın saldırının “tezgah” olduğu şeklindeki açıklamasının doğru olmadığını gösterdiğini belirtti.

Sanders, Rusya’nın saldırının “İngiltere’nin bir tezgahı” olduğu şeklindeki açıklamasının sorulması üzerine, “Bizim istihbaratımız bunun tersini gösteriyor” dedi.

“Suriye’nin (bu saldırıdan) sorumluğu olduğundan çok yüksek derecede eminiz” diyen Sanders, Rusya’nın da Suriye’yi durdurmamasının “sorunun parçası” olduğunu söyledi.

Sanders, Suriye konusunda hem müttefik ve ortaklarla hem de Beyaz Saray’da istişarelerini sürdürdüklerini sözlerine ekledi. (Amerika’nın Sesi)